czwartek, czerwiec 20, 2024
czwartek, 10 kwiecień 2014 13:15

Wiosenne sporty dla dzieci

Porcja pozytywnej energii Porcja pozytywnej energii

 

Dzieci jak nikt inny potrzebują ruchu. Ogólnie przyjęta norma dotycząca aktywności ruchowej dla dzieci przedszkolnych i szkolnych wynosi od 2 do 4 godzin dziennie. Po długim okresie jesienno- zimowym, kiedy nasze pociechy mają ograniczony dostęp do aktywności na świeżym powietrzu, w końcu nadeszła wiosna. Jak najlepiej ją wykorzystać?

 

Zalety systematycznego wysiłku fizycznego to między innymi: regulacja procesów metabolicznych,zapobieganie otyłości, poprawa samopoczucia, ale przede wszystkim radość i zadowolenie! Już po godzinie zabawy na świeżym powietrzu dzieci zmieniają usposobienie. Stają się weselsze i bardziejchętne do rozwijających aktywności domowych. Ruch ma również ogromny wpływ na inteligencję dziecka oraz jest czynnikiem pozwalającym na odkrywanie indywidualnych uzdolnień i talentów.

Wraz z nadejściem wiosny ilość możliwych aktywności na powietrzu jest o wiele większa niż podczas pory jesiennej i zimowej. Cieplejsza pogoda zachęca do idealnego dla całej rodziny spaceru, gier i zabaw ruchowych w parku oraz na placu zabaw, a także sportów zespołowych na pobliskich boiskach.

Dzieci możemy także zaprosić do założenia ogródka ziołowego. Kolorowe doniczki oraz angażujące wysiewanie i sadzenie roślin jest doskonałą okazją do lekcji botaniki i ekologii. Co więcej, radość z tej aktywności przedłuża się na kolejne tygodnie, a nawet miesiące. – Dziecko z ciekawością będzie sprawdzać efekty swojej uprawy. Warto również zachęcić nasze pociechy, by proces wzrostu roślin opisywały w założonych specjalnie do tego celu dzienniczkach obserwacji.

Co jeszcze pozwoli zarówno nam, jak i dzieciom czerpać radość z wiosny? Oprócz codziennej dawki sportu polecamy: mądre podjadanie, które uwzględni naturalne, nieprzetworzone produkty, systematyczne uzupełnianie płynów (niedobór wody w organizmie ma wpływ na rosnące uczucie zmęczenia) i uśmiech, dzięki któremu w naszych domach zagości wiosenna atmosfera.

Pamiętajmy, że na spadek energii mają wpływ słodycze i przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach. Już pół godziny na świeżym powietrzu pomoże nam i naszym pociechom uporać się ze zmęczeniem i odzyskać formę. Korzystajmy więc z tego jak najczęściej!

Więcej informacji na temat zdrowego odżywiania oraz aktywnego stylu życia, uwzględniających działania profilaktyczne ograniczające nadwagę i otyłość uczniów, można znaleźć na stronie programu Porcja Pozytywnej Energii - www.porcjapozytywnejenergii.pl

W odpowiedzi na potrzebę upowszechniania zdrowego stylu życia wśród dzieci w wieku szkolnym powstał program edukacyjny „Porcja Pozytywnej Energii”. Skierowany jest zarówno do nauczycieli, rodziców, ale przede wszystkim dzieci. Jego celem jest promocja zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia poprzez działania profilaktyczne ograniczające nadwagę i otyłość. W ramach programu uczestnicy otrzymają komplet materiałów edukacyjnych na temat wybierania wartościowych produktów spożywczych, propozycje zdrowych i smacznych posiłków a także pomysły na aktywne spędzanie czasu. Codzienna aktywność fizyczna jest szczególnie ważna dla prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Pamiętajmy, że odpowiednio zbilansowana dieta połączona z aktywnością fizyczną, nie tylko wpływa na zdrowie ale także dostarcza pozytywnej energii niezbędnej do codziennej nauki, a także sprzyja dobremu samopoczuciu.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.porcjapozytywnejenergii.pl i www.Facebook.pl/PorcjaPozytywnejEnergii