poniedziałek, 02 grudzień 2013 17:38

Jak stymulować prawidłowy rozwój wzroku dziecka?

Noworodki widzą obraz bardzo zamazany i niewyraźny. Rozwój wzroku trwa stosunkowo długo i następuje etapami. Warto niezwykle uważnie obserwować dziecko i sprawdzać, czy widać u niego postępy w rozwoju. Z początku będzie ono wyraźnie widziało jedynie przedmioty z bliskiej odległości, dlatego tak ważna jest dla niego bliskość rodzica – szczególnie mamy, na widok której bardzo szybko zaczyna się uśmiechać.

O tym, że wzrok dziecka rozwija się prawidłowo mogą świadczyć między innymi spójne ruchy gałek ocznych, skupianie się na konkretnym przedmiocie (fiksowanie), z czasem podążanie jedynie oczami (a nie całą głową) za poruszającym się przedmiotem, rozróżnianie barw, przedmiotów i dostrzeganie głębi.

My jako rodzice możemy wspomagać prawidłowy rozwój tego zmysłu już od najmłodszych lat życia dziecka. Jak to zrobić?

Musimy pamiętać o tym, że dziecko na początku rozróżnia jedynie kontrastujące ze sobą barwy. W początkowym okresie jego rozwoju będą to czerń i biel. Dlatego też bardzo często można spotkać na rynku książeczki czy zabawki przeznaczone dla niemowląt właśnie w tych dwóch kolorach.

Właśnie „czytanie” takich pierwszych czarnobiałych książeczek może wspomóc prawidłowy rozwój wzroku malucha. Oczywiście maluch nie będzie rozumiał co do niego mówimy, jednak wystarczy ciepły ton głosu rodzica oraz pokazywanie mu ciekawych kształtów i zarysów postaci zwierząt oraz przedmiotów codziennego użytku.

Ciekawym pomysłem na stymulowanie rozwoju wzroku dziecka jest przywieszenie koło jego łóżeczka białego balonika z narysowaną na nim czarnym mazakiem buzią. Będzie mogło ono wtedy skupiać wzrok na jednym przedmiocie. Nieco starszemu maluchowi można zawiesić karuzelę z czarno-białymi misiami lub innymi maskotkami. Jeśli takiej nie znajdziemy pstrokate zabawki możemy zamienić na własnoręcznie wykonane obrazki, albo przywiesić do ramion karuzeli gotowe karty z rysunkami takie jak na przykład Karty oczami maluszka, które można znaleźć w sklepie www.babymama.pl. Są to karty stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach. W zestawie znajduje się 9 kart, na których umieszczono 18 obrazków. Dodatkowo, gdy dziecko wyciąga rączki by chwycić którąś z kart ćwiczy swoje zdolności manualne.

Karty oczami maluszka – cena 29,90 PLN, www.babymama.pl

© 2013-2020 by SN2.EU