czwartek, 26 wrzesień 2013 16:55

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka? – wybieramy urządzenie monitorujące dziecko

Już od pierwszych chwil życia rodzice otaczają staranną opieką swoje dzieci. Każdy rodzic pragnie maleństwu zapewnić komfortowe i zarazem bezpieczne warunki życia. Oczywiście najważniejsze jest wyposażenie dziecięcego pokoju. Meble musza być dostosowane do wieku dziecka, wykonane z bezpiecznych, najlepiej ekologicznych materiałów.

Wybierając je należy zwrócić uwagę, by były wykonane solidnie i nie miały ostrych elementów. Również zabawki malucha muszą być bezpieczne dla niego, najlepiej aby miały wszelkie atesty, które dadzą rodzicom gwarancje bezpieczeństwa. Naturalnie nowonarodzone dziecko jest prawie cały czas pod opieką rodziców, jednakże czasami zdarzają się sytuacje, kiedy maleństwo musi zostać samo w pokoju. Wówczas, aby zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa warto zastanowić się nad zakupem elektronicznych urządzeń monitorujących to co dzieje się w pokoju dziecięcym. Do wyboru jest ich wiele: monitory oddechu, elektroniczne nianie oraz video nianie.

Każdy rodzic decydując się na jedno z tych urządzeń musi wziąć pod uwagę swój tryb życia oraz to, czy np. jego dziecko jest wcześniakiem, ewentualnie wykryto u niego zaburzenia oddechu. Które urządzenie będzie, więc najlepsze dla Ciebie? Oto kilka wskazówek dotyczących poszczególnych urządzeń.

 

Monitory oddechu

Monitory oddechu są urządzeniami, które są skonstruowane w taki sposób, aby sygnalizować, kiedy dziecko przestanie oddychać. Z reguły sygnał dźwiękowy nadawany jest po tym jak oddech zatrzymał się na 20 sekund. Taki czas daje rodzicom szansę na szybką reakcję, gdyby faktycznie działo się coś poważnego. Urządzenia te nie mają przeważnie żadnych dodatkowych opcji. Monitory oddechu zalecane są przez specjalistów w przypadku, gdy dziecko urodziło się przedwcześnie lub ma wrodzone wady powodujące zaburzenia oddechu. Oczywiście każdy rodzić może zdecydować się na monitor oddechu, jeśli sprawi on, że będzie czuł się pewniej zostawiając śpiące dziecko, szczególnie jeśli śpi ono w osobnym pokoju.

 

Elektroniczne nianie

Kolejnym urządzeniem, które ułatwia sprawowanie opieki nad dzieckiem, z tym że o wiele bardziej zaawansowanym jest elektroniczna niania. Pozwala ona na kontrolę w czasie rzeczywistym, tego co dzieje się w dziecięcym pokoju, gdy dziecko jest poza zasięgiem wzroku opiekuna. Urządzenie składa się z nadajnika, który zostawia się przy dziecku oraz odbiornika, jaki rodzic zabiera ze sobą. Tak wygląda urządzenie w podstawowej wersji. Działanie tego urządzenia opiera się na falach radiowych. W wielu sklepach można znaleźć też urządzenia wyposażone w porty USB lub z wbudowanymi melodyjkami, działającymi kojąco na dziecko.

 

Video nianie

Video nianie to najbardziej zaawansowane urządzenia. Opierają się one na zasadzie działania podobnej do elektronicznych niań, z tym, że dodatkowo wyposażone są w kamery video, niekiedy nawet kilka sztuk. W przypadku urządzenia video niania Duux dostępnego w sklepie www.babymama.pl są to cztery kamery. Kamery oczywiście umożliwiają dokładne monitorowanie tego, co dzieje się w pokoju dziecka w czasie rzeczywistym. Jednakże urządzenia te mają o wiele więcej opcji. Pozwalają między innymi na: wykonywanie zdjęć, nagrywanie filmów (jest to szczególnie przydatne, gdy dziecko zostaje pod opieką obcej osoby), automatyczne włączenie po wykryciu ruchu w pomieszczeniu w jakim zostało ustawione. Najbardziej zaawansowane urządzenia posiadają tryb noktowizyjny oraz mają bardzo duży zasięg – około 200 metrów, co daje możliwość również zostawienia dziecka np. w przydomowym ogrodzie. Video niania jest dobrym rozwiązaniem dla rodziców lubiących nowoczesne, designerskie gadżety, którzy prowadzą aktywny tryb życia, ale jednocześnie chcą zapewnić dziecku jak największe bezpieczeństwo.

 

Video niania Duux, cena – 759 PLN, www.babymama.pl

 
© 2013-2020 by SN2.EU