środa, 16 styczeń 2019 16:54

Kabina prysznicowa: królowa łazienki?

Wybór kabiny prysznicowej to nie lada wyzwanie. Zwykle zależy nam, aby kabina nie tylko pięknie się prezentowała w łazience, lecz by była też funkcjonalna. Nie mniej ważne jest łatwe jej utrzymanie w czystości i dopasowanie wielkością do danego wnętrza. Parametrów, na jakie musimy zwrócić uwagę podczas zakupów, jest więc sporo.

Na szczęście na rynku znajdziemy wiele rodzajów kabin prysznicowych, o różnych kształtach, wielkościach, a nawet takie, wykonane z różnych rodzajów materiałów.

Wybór kabiny prysznicowej - krok po kroku

Kabina prysznicowa zaliczana jest do jednych z najpopularniejszych elementów wyposażenia łazienek. Mamy wiele możliwości aranżacyjnych kabin prysznicowych, które dobieramy ze względu na ich dostępne kształty i rozmiary, dzięki czemu znajdziemy idealną kabinę zarówno do dużych, jak i małych pomieszczeń kąpielowych. Posiadanie w łazience prysznica z kabiną prysznicową zamiast wanny to też doskonałe udogodnienie, które zdecydowanie docenią np. osoby starsze lub te, które mają problemy ruchowe. Kabina prysznicowa to tez idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie oszczędność wody, dla których wanna po prostu nie spełnia tego kryterium. By jednak wybrać tę idealną kabinę prysznicową, warto najpierw rozważyć wielkość pomieszczenia oraz wielkość kabiny, a także rodzaj materiału, jej kształt. Oprócz typowego dopasowania kabiny do łazienki należy też zastanowić się, kto docelowo będzie korzystał z prysznica, ponieważ np. dla osoby pokaźnej postury czy tej mniej sprawnej zdecydowanie lepsza będzie kabina o większych wymiarach. Ponadto przy mniejszej łazience bardzo ważny jest też kształt brodzika, ponieważ musimy unikać tego, by sama kabina prysznicowa nie zdominowała wnętrza.

Rodzaje kabin prysznicowych

Kwadratowe, prostokątne i o innych kształtach

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów kabin prysznicowych są te kwadratowe lub prostokątne. Ich popularność wynika z faktu dość łatwego umiejscowienia kabiny w łazience czy pokoju kąpielowym. To też często typowo narożne kabiny, których na rynku jest sporo, a do tego są często wybierane ze względu na swoją funkcjonalność. Kabiny kwadratowe, które montowane są zwykle w narożniku łazienki, cechują się tym, że zajmują niewiele miejsca, a często też są montowane w tych łazienkach, w których wcześniej prym wiodła wanna. Tego typu kabiny dają też duży wybór odpowiedniego brodzika. Kabiny przyścienne mogą mieć w podstawie kształt kwadratu lub ćwiartki koła (tzw. kabiny półokrągłe), a także pięciokąta (kabiny pentagonalne) czy prostokąta. Dostaniemy też takie o podstawie sześciokąta albo innej nieregularnej figury. To z kolei sprawia, że mamy duże pole do popisu podczas aranżacji miejsca do kąpieli. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem są również tzw. wnękowe kabiny prysznicowe, w których to drzwiczki są jedynym bokiem. Taki typ kabin prysznicowych idealnie sprawdzi się do łazienki z wnęką, lecz nie tylko. Coraz więcej osób decyduje się na wybór właśnie tego modelu, nie mają nawet wcześniej wnęki- budują ja specjalnie poprzez dobudowanie np. pojedynczej ścianki w łazience.

Półokrągłe kabiny prysznicowe

Półokrągłe kabiny prysznicowe to z kolei dobre rozwiązanie w przypadku, kiedy w łazience nie mamy zbyt dużo miejsca. Tego typu rozwiązanie jest poręczniejsze i łatwiejsze w późniejszej obsłudze niż np. w przypadku kabin kwadratowych. Co więcej, w tego typu kabinie możemy z powodzeniem zastosować większy brodzik, co też daje nam więcej przestrzeni podczas kąpieli, a samą kabinę jest łatwiej umiejscowić w łazience (zazwyczaj zajmuje ona róg łazienki). Zwykle kabiny półokrągłe posiadają jednostronne lub dwustronne rozsuwane drzwi, przez co też ogranicza się wykorzystanie otaczającej przestrzeni.
Wśród najczęściej kupowanych kabin prysznicowych wymienia się kabiny półokrągłe narożne, ponieważ właśnie tego typu konstrukcja umożliwia umieszczenie kabiny nawet wtedy, kiedy dysponujemy bardzo małą łazienką. Jej zaletą jest również zapewnienie bardzo dobrej komunikacji pomiędzy poszczególnymi strefami łazienki np. WC, umywalką czy pralką. Ponadto jej zaokrąglony kształt sprawia, że o nic nie zaczepiamy nawet w małej łazience. Do tego typu kabiny prysznicowej zazwyczaj dopasowuje się półokrągły brodziki półokrągłe (jest to najbardziej popularny kształt).

Kabina prysznicowa z hydromasażem

Kabina prysznicowa z hydromasażem to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na posiadanie i prysznica i wanny. Tego typu rozwiązanie spełnia funkcje relaksacyjne, ponieważ specjalny system natryskowy sprawia, że nasze ciało jest błogo masowane podczas kąpieli. Niestety nie jest to tanie rozwiązanie, ponieważ dobre jakościowo kabiny z hydromasażem muszą po prostu swoje kosztować. Świetnym rozwiązaniem jest też zakup kabiny masażowo-parowej (hydromasażowo-parowa) lub tradycyjnej kabiny, w której dodatkowo można zamontować panel prysznicowy z hydromasażem. Podczas kąpieli w kabinie parowej możemy poczuć się jak w saunie, a już nawet 10-minutowa kąpiel w gorącej parze sprawi, że doskonale się zrelaksujemy, a nasz organizm oczyści się z toksyn. Co więcej, w kabinach parowo-hydromasażowych mamy możliwość wyboru kąpieli parowej w zakresie od 38 do 50°C. Na rynku dostępne są także modele, w których dodatkowo możemy uruchomić koloroterapię (leczenie kolorami), a także mają funkcję odkamieniania generatora pary i system masażu bocznego. To kabiny prysznicowe dla najbardziej wymagających, którzy chcą sobie zorganizować mini spa we własnej łazience. Alternatywa jest zamontowanie w zwykłej kabinie prysznicowej panelu z hydromasażem dobrej jakości.

Inne rodzaje kabin prysznicowych

Na rynku znajdziemy też pojedyncze ścianki prysznicowe, które montuje się do dwóch przylegających do siebie ścian. W ten sposób otrzymujemy kabinę bez drzwi. To idealne rozwiązanie do dużych łazienek lub tam, gdzie zależy nam na dodaniu przestronności w pomieszczeniu. Tego typu rozwiązanie ogranicza nam tez powierzchnię do sprzątania, ponieważ mamy tylko jedna szklaną ściankę.

Najpopularniejsi producenci kabin prysznicowych

Bez względu na wielkość naszej łazienki, kabina prysznicowa to niezwykle popularne i bardzo praktyczne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Często też zagorzali zwolennicy wanien, zostają skuszeni nowoczesnymi kabinami. Kabina prysznicowa pozwala nie tylko zaoszczędzić sporo miejsca w pomieszczeniu, ale też przyczynia się do znacznego ograniczenia zużycia wody. W ten sposób z kolei korzystnie wpływa na domowy budżet. Bardzo szeroka oferta sprawia, że dziś dostępnych jest wiele rozwiązań, a kabiny prysznicowe produkowane są przez czołowych producentów nie tylko polskich, ale i tych zagranicznych. Tak więc jest w czym wybierać. Jednak tak jak i w przypadku każdej innej dziedziny, tak i kabiny prysznicowe mają swoich czołowych liderów, a wśród nich wymienia się takie firmy jak Aquaform, Besco, Cersanit czy Deante. Kupując produkty właśnie tych marek, będziemy mieć pewność, że posłużą nam przez długie lata w nienaruszonym stanie. Swoją kabinę prysznicowa kupiłam w sklepie Tania Łazienka. Na ich oficjalnej stronie https://tanialazienka.com/kabiny.html jest mnóstwo modeli do wyboru. Mój padł na model Kerra Leticja z hydromasażem. Jestem mega zadowolona z wyboru. Te bąbelki są cudowne.

© 2013-2020 by SN2.EU