sobota, 12 styczeń 2019 14:19

Oczyszczalnie ścieków, drenażowe i biologiczne

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są potrzebne na każdym terenie nieuzbrojonym w sieć kanalizacyjną. Zastępują one staroświeckie i nieekonomiczne szamba. Ważne jest aby zrozumieć zasadę ich działania aby mądrze i odpowiedzialnie wybrać wykonawcę.


Instalacje oczyszczalni przydomowych są u nas modne od wielu lat. Ich wygoda użytkowania sprawia że są chętniej wybierane od szamba. Zasada działania jest podobna do oczyszczalni miejskiej z tą różnicą że w dużych oczyszczalniach oczyszczone ścieki odprowadza się do rzeki, natomiast w małych przydomowych oczyszczalnia odbiornikiem zużytej wody jest grunt. Dla domów jednorodzinnych montuje się dwa rozwiązania są to:
- oczyszczalnie drenażowe
- oczyszczalnie biologiczne

Sprawdź ofertę na PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW LUBLIN 

Ostateczny efekt dwóch różnych oczyszczalni ma być oczywiście ten sam, ścieki mają zostać oczyszczone i zniknąć. Jednaj różnica w ich funkcjonowaniu powoduje że jedne lepiej oczyszczają i dłużej funkcjonują a drugie nie. Pierwszy rodzaj czyli tak zwane oczyszczalnie drenażowe nazwa są od tego że do rozsączenia ścieków stosowany jest drenaż który pełni funkcję rozsączenia i oczyszczenia ścieków. Ale to jest właśnie jego główną wadą ponieważ jeśli on oczyszcza ścieki to jednocześnie dochodzi do zatykania się gruntu i wzrostu jego nieprzepuszczalności dla wody. Mówić w skrócie taki drenaż po 10-15 latach ulega zapchaniu i nie przyjmuje wody. Wtedy musowo go wymienić lub wykonać drugi obok. Oczywiście oczyszczalnia taka składa się jeszcze ze zbiornika gnilnego który pełni funkcję osadnika. Rozwiązanie to jest popularne ze względu na cenę, bo oczyszczalnie drenażowe obecnie kosztują 6-8 tyś zł.
Drugi rodzaj to czyszczalnie biologiczne które są zasilane prądem. Pracują one jako SBR lub ze złożem biologicznym. Jedne i drugie są w jednakowym stopniu skuteczne z tą lekka przewagą że SBR częściej ulegają awarii. Takie biologiczne oczyszczalnie ścieków składają się ze zbiornika w którym następuje biologiczne oczyszczanie poprzez natlenianie ścieków i jednostkowe operacje zawracania osadu czynnego oraz rozsączenia wody w gruncie. W tym przypadku stosuje się głównie studnie chłonne bo nie jest już wymagane ich podczyszczanie w gruncie.

EkoSan Instal Sp. z o.o.
ul. Relaksowa 27/11
20-819 Lublin

© 2013-2020 by SN2.EU