środa, 07 listopad 2018 10:06

Odnawialne źródła energii w Twoim domu

W dobie coraz większego smogu i zanieczyszczeń powietrza, coraz większy nacisk kładzie się na ekologię w instalacji źródła ciepła w naszym domu. Z drugiej strony, dążymy również do możliwie bezobsługowych systemów grzewczych.

 

Trudno o to w sytuacji, kiedy do przerzucenia mamy kilka worków węgla, a wolny weekend spędzamy na czyszczeniu pieca i wynoszenia popiołu. Dlatego coraz większe znaczenie nabierają odnawialne źródła energii, czyli takie, które pobrać możemy bezpośrednio z natury, np. wody, powietrza lub słońca. Energię w ten sposób pozyskać możemy między innymi przy pomocy pomp ciepła, lub kolektorów słonecznych.

Pompa ciepła, czyli ogrzewanie z gruntu lub powietrza

Popularność pompy ciepła rośnie w błyskawicznym tempie. Szukając systemu grzewczego, który zapewni nam bezobsługowość, a jednocześnie jest nieszkodliwe dla środowiska, pompy ciepła stawiane są na pierwszym miejscu. Ich dużym atutem jest również możliwość instalacji w praktycznie każdym domu - w przeciwieństwie np. do gazu, którego dostępność w Polsce jest niska. Pompy ciepła, to urządzenia grzewcze, działające na zasadzie tzw. odwróconej lodówki. Wymuszają one przepływ powietrza z miejsca o temperaturze niższej, do obszaru z wyższą temperaturą. Proces ten przebiega odwrotnie do naturalnych kierunków przepływu ciepła, w związku z wykorzystaniem energii mechanicznej lub cieplnej. Najpopularniejsze rodzaje pomp ciepła to pompy gruntowe, wykorzystujące energię z gruntu, oraz pompy powietrzne, które wykorzystują powietrze na zewnątrz budynku. Największą zaletą tych urządzeń jest ich wysoka sprawność, rezultatem czego jest niski koszt eksploatacji.

Ciepła woda z kolektorów

Paliwa stałe, oprócz wiadomych problemów ze składowaniem opału, oraz obowiązkiem regularnego zaglądania do pieca, posiadają jeden minus wyjątkowo dokuczający ich właścicielom: wymagają obsługi przez cały rok, także latem. Jest to związane z koniecznością zapewnienia ciepłej wody w kranie. Istnieją rozwiązania, które pozwalają na zaniechanie tej czynności. Jednym z praktyczniejszych rozwiązań jest stosowanie kolektorów słonecznych, czyli tak zwanych solarów. Solary, to panele słoneczne, które pozyskują energię cieplną wprost ze słońca. Korzystanie z nich daje więc największe zyski w okresie letnim, od czerwca do sierpnia. Poprzez montaż odpowiedniej instalacji mamy możliwość magazynowania energii do podgrzania wody przez całą dobę, tak aby utrzymywała ona się również nad ranem, lub późnym wieczorem.

Jak widać ekologiczne i odnawialne źródła ciepła pozwalają nam nie tylko chronić środowisko, ale także zapewniają oszczędność czasu i własnej pracy. Coraz większa dostępność tych urządzeń na rynku, oraz liczne dofinansowania do zakupu i montażu, skłaniają coraz większe rzesze inwestorów do ich instalacji.

© 2013-2020 by SN2.EU