wtorek, 04 wrzesień 2018 10:45

Co warto wiedzieć o klimatyzacji domowej

Gorące lata, jakie ostatnimi czasy nawiedzają Polskę sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzatorów domowych.

Podejmując się takiej inwestycji należy liczyć się z wydatkiem sięgającym kilka tysięcy złotych. Koszt zakupu uzależniony będzie przede wszystkim od rodzaju i mocy wybieranych urządzeń. Nie należy również zapominać o kosztach użytkowania, które mogą wynosić nawet 3000 zł rocznie.

Najważniejszym powodem, dla którego montuje się klimatyzatory jest zapewnienie sobie komfortu termicznego w pomieszczeniach w sezonie letnim. Okazuje się jednak, że klimatyzacja domowa ma również kilka innych zalet. Dzięki zamontowanym filtrom wpływa na poprawę jakości i czystości powietrza. Klimatyzatory przyczyniają się również do ograniczenia poziomu wilgotności w pomieszczeniach, wytwarzając przyjazny i korzystny dla zdrowia mikroklimat.

Aby osiągnąć takie korzyści należy jednak spełnić kilka warunków. Przede wszystkim trzeba dobrać odpowiedni rodzaj urządzeń. Na rynku znaleźć można kilka rodzajów klimatyzatorów. Największą popularnością cieszą się klimatyzatory typu split, składające się z jednostki zewnętrznej umieszczanej poza budynkiem i wewnętrznej montowanej w pomieszczeniach. W sprzedaży znaleźć można także klimatyzatory monoblokowe, które jednak charakteryzują się głośniejszą pracą i mniejszą wydajnością. Decydując się na zakup i montaż klimatyzacji należy przede wszystkim zwracać uwagę na moc urządzeń. Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia przeznaczonego do schłodzenia potrzeba 0,1 KW mocy. Nawet najlepszy klimatyzator nie będzie działał prawidłowo, jeśli nie będzie regularnie serwisowany. Serwis klimatyzacji powinien być wykonywany przynajmniej dwa razy w roku. Najlepiej przeprowadzać go na początku i na końcu sezonu letniego. Serwisowany klimatyzator charakteryzuje się bardziej cichą pracą, większą wydajnością, a także mniejszym zużyciem energii elektrycznej. Przegląd klimatyzacji powinien obejmować przede wszystkim wymianę filtrów, a także sprawdzenie szczelności układu i uzupełnienie ubytków czynnika chłodzącego. Najlepiej usługę tę zlecić specjalistom, którzy posiadają niezbędną wiedzę, doświadczenie i narzędzia. Prawidłowo przeprowadzony serwis klimatyzacji pozwala na ograniczenie ilości kurzu i bakterii w powietrzu, co ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla alergików.

© 2013-2020 by SN2.EU