wtorek, 04 wrzesień 2018 10:43

Charakterystyka, konserwacja i narzędzia do betonu

Konstrukcje betonowe lub żelbetowe charakteryzują się, poza właściwościami mechanicznymi, również wysoką odpornością na warunki atmosferyczne i na działanie na przykład czynników chemicznych.

W porównaniu z takimi materiałami jak drewno czy metal jego zastosowanie może być dużo bardziej praktyczne i wpłynąć pozytywnie na żywotność konstrukcji. Jedynie w środowiskach narażonych na silne działanie kwasów korzystniejsze może okazać się zastosowanie tworzyw sztucznych, o ile ich wytrzymałość pozwoli na bezpieczne przenoszenie obciążeń.

Niezależnie jednak od tego jaki rodzaj konstrukcji powstanie przy użyciu betonu, wymagane będzie z upływem czasu poddanie jej konserwacji lub renowacji. Ponadto konieczne może okazać się wykonanie zabiegów przywracających właściwości fizyczne lub mechaniczne betonu.

Przyczyny i skutki uszkodzeń betonu

Głównym czynnikiem wpływającym na podatność na korodowanie betonu jest jego porowatość. Beton o zwartej budowie jest nawet w różnych środowiskach bardziej narażony na powstawanie uszkodzeń i korozję.

Pozostałe przyczyny uszkodzeń:

  • Niewystarczająca grubość otuliny – w przypadku konstrukcji żelbetowych
  • Wnikanie w beton szkodliwych związków

Naprawa betonu

Naprawę betonu wykonuje się przy użyciu zapraw mineralnych, elastycznych uszczelniaczy do betonu, w niektórych przypadkach zalecane jest użycie impregnatu. W zależności od typu konstrukcji i rodzaju uszkodzeń należy dobrać odpowiednią metodę naprawy. Niezależnie od tego jaka powierzchnia wymaga naprawy lub wzmocnienia, musi zostać w pierwszej kolejności oczyszczona i przygotowana w ten sposób do dalszych prac. Taką czynność można wykonać na większych powierzchniach przy użyciu śrutownicy do betonu. Zastosowanie śrutownicy pozwala na oczyszczenie powierzchni lub nadanie jej odpowiedniej chropowatości. Ważne aby po tego typu pracach uzyskać zdrowe i czyste podłoże. Następnie w zależności od wybranego systemu naprawczego postępuje się zgodnie z wytycznymi producenta.

W przypadku wystąpienia nieznacznych uszkodzeń do szerokości 0,5 cm, szlifuje się powierzchnię przy użyciu szlifierki do betonu, następnie nanosi impregnat, a ubytki wypełnia poprzez naniesienie uszczelniacza do betonu.

Należy pamiętać, że wszelkie naprawy konstrukcji betonowych najlepiej skonsultować z projektantem lub wyspecjalizowaną firmą, aby uniknąć ewentualnych dodatkowych kosztów lub co gorsza wystąpienia zagrożenia życia lub zdrowia użytkowników.

© 2013-2020 by SN2.EU