piątek, 11 maj 2018 14:38

Szlifowanie ścian – jak zrobić to prawidłowo?

Gładzie gipsowe nakłada się na ściany po to, aby wyglądały estetycznie po nałożeniu farby. Warstwa gładzi ma grubość ok. 2 mm i może być stosowana zarówno na chropowaty tynk, jak i na płyty kartonowo-gipsowe, aby ukryć miejsca ubytków i łączeń. Po nałożeniu gładzi wykonuje się szlifowanie ścian, którego celem jest usunięcie nierówności. Prace szlifierskie można wykonywać ręcznie lub maszynowo, a także na mokro lub na sucho.

 

Czym szlifować ściany ręcznie?

Technika szlifowania ręcznego najczęściej wykorzystywana jest do niewielkich powierzchni oraz miejsc, do których maszyny szlifujące nie mogą dotrzeć. Najprostszym narzędziem, które ułatwia szlifowanie ścian, jest specjalna paca z uchwytem, do której należy przymocować papier ścierny lub siatkę ścierną. Jest to rozwiązanie tanie, ale dość uciążliwie, ponieważ nie ma możliwości odsysania pyłu. Nieco więcej trzeba zapłacić za pace, do których można zamocować rurę do odkurzacza. Jest to wygodna opcja, ułatwiająca prace szlifierskie – w czasie pracy od razu można usuwać powstający pył, co zmniejsza uciążliwość prac i późniejszego sprzątania.

Szlifierka do ścian – jak działa?

Prace związane ze szlifowaniem można znacznie przyspieszyć, korzystając ze szlifierki do gipsu i gładzi. Sprzęt ten jest nazywany „żyrafą” ze względu na swój charakterystyczny wygląd. Szlifierka jest wygodna w użytkowaniu i wyposażona jest w mechanizm odsysania pyłu za pomocą specjalnego odkurzacza. „Żyrafy” nie trzeba kupować – jeśli szlifowanie ścian wykonywane jest sporadycznie, to wystarczy wypożyczyć ją ze specjalistycznej firmy.

Jak szlifować ściany?

Wykonując szlifowanie ścian, zawsze trzeba pamiętać o zachowaniu niezmiennej siły nacisku do powierzchni. Narzędzie należy prowadzić w tym samym kierunku, ponieważ pozwala to uniknąć smug. Szlifowanie ścian nie jest zadaniem łatwym, a w przypadku błędów konieczne może być ponowne nałożenie gładzi. Z tego właśnie względu przed podjęciem prac warto zapoznać się z artykułem „Szlifuj ściany jak fachowiec – tych błędów unikaj!”.

Siatka czy papier ścierny – co wybrać?

Zarówno do pacy, jak i do szlifierki trzeba zamontować papier ścierny lub specjalną siatkę ścierną. Papier ścierny często się zapycha, przez co może rysować powierzchnię. Siatki ułatwiają pozbywanie się zalegającego pyłu, ponieważ można je łatwo przeczyścić. Ponadto są dwustronne, więc po zużyciu jednej strony można wykorzystać drugą. Przed rozpoczęciem prac warto wypróbować kilku rodzajów materiałów ściernych, aby wybrać taki, który zapewni najlepszy efekt.

© 2013-2020 by SN2.EU