poniedziałek, 14 maj 2018 12:52

Za co kochamy meble loftowe?

Unikalny charakter pomieszczeń loftowych sprawił, że styl ten na dobre zagościł w polskich przestrzeniach. Niegdyś takie wnętrza tworzyli głównie przedstawiciele wolnych zawodów np. pisarze, malarze, fotograficy. Dziś coraz chętniej po meble loftowe sięgają zarówno biznesmeni, restauratorzy, jak i osoby aranżujące przestrzenie prywatne. Co sprawia, że wybieramy właśnie ten styl

 

Meble loftowe i przestrzenie industrialne – jak powstała ta moda?

Trend nadawania przestrzeni industrialnego charakteru przybył do Polski zza oceanu, a konkretnie z nowojorskiego Manhattanu. Jak się narodził? W latach 50. ubiegłego wieku firmy posiadające hale produkcyjne, liczne magazyny i fabryki w Nowym Jorku postanowiły przenieść się na obrzeża miasta. Pustostany można było wynająć w dużo niższej cenie niż zwykłe lokale mieszkalne. Skusiło to głównie artystów, tworzących w nich swoje pracownie i mieszkania. Wykorzystywali oni zastane wyposażenie tworząc pierwsze meble loftowe. W tak powstałym lofcie na Manhattanie mieszkał między innymi Andy Warhol – ikona amerykańskiej popkultury.

Kochasz meble loftowe? Co jest charakterystyczne dla przestrzeni industrialnej

Główne cechy charakterystyczne loftowej przestrzeni mieszkalnej to:

  • wysoka funkcjonalność,
  • prostota,
  • minimalizm,
  • wysokie i przestrzenne pomieszczenia,
  • dużo światła naturalnego i sztucznego (często stosuje się mocne oświetlenie).

W Polsce często można spotkać soft lofty, czyli zwykłe apartamenty i mieszkania w nowoczesnych budynkach często o podwyższonym standardzie, które przez meble industrialne, okładziny ceglane i widoczne elementy instalacji przypominają lofty. W tym przypadku niższe niż w starych budynkach pomieszczenia są przestrzenne, dzięki stosowaniu małej ilości ścian działowych np. otwarta kuchnia połączona z salonem i holem.

Aranżacje loftowe to nie tylko meble industrialne, ale także widoczne materiały konstrukcyjne, takie jak beton, cegła czy drewno. Odkryte rury, przewody i grzejniki są często uwydatniane jaskrawymi kolorami, dzięki czemu tworzą ciekawe podziały geometryczne.

Moda loftowa spotęgowała powstawanie mieszkań typu studio. Jest to jedna przestrzeń stanowiąca mieszkanie z wydzieloną jedynie łazienką. Stosowane jest w nich mocne oświetlenie, minimalistyczne elementy dekoracyjne i stylizowane meble. Loft tego typu to jeden z symboli polskiej mody industrialnej.

Meble industrialne – gdzie ich szukać?

Popularność trendu loftowego w aranżacji przestrzeni sprawiła, że na rynku meblarskim pojawiła się szeroka oferta wyposażenia, w tym stylizowane meble. Loft może stworzyć każdy, robiąc zakupy bez wychodzenia z domu, bo najciekawsze propozycje znaleźć można w sklepach internetowych.

Po ciekawe bryły w swoich realizacjach sięga firma Icon. Tworzą meble, które są estetyczne i funkcjonalne. W swojej ofercie mają zarówno wyposażenie do przestrzeni usługowych, jak i do prywatnych mieszkań. Ich propozycje można zobaczyć na stronie: http://icon-concept.pl/portfolio_cat/meble-loftowe/ . Łączą w ciekawy sposób różnego rodzaju materiały, tworząc nietypowe podziały geometryczne. Wśród propozycji można znaleźć palenisko z odpornego na wysoką temperaturę cortenu połączone z funkcją grilla. Dzięki niemu można nadać industrialny charakter nawet ogrodowi. Ich meble loftowe są unikatowe i pomysłowe. Sprawią, że każda przestrzeń zyska wyjątkowy charakter. 

© 2013-2020 by SN2.EU