wtorek, 02 styczeń 2018 10:44

Jaki kominek wybrać?

Kominek jest marzeniem wielu osób – na szczęście obecnie może spełnić je każdy, bez względu na warunki mieszkaniowe. Tradycyjny kominek ma dziś dwa odpowiedniki, które zadowolą osoby niemogące pozwolić sobie na wykonanie standardowej instalacji.

 

3 rodzaje kominków

Kominek tradycyjny, kominek elektryczny i biokominek – taki wybór urządzeń oferują producenci. Dwa ostatnie należą do sprzętów, które dobrze sprawdzą się tam, gdzie nie mamy możliwości wykonania instalacji potrzebnej do montażu tradycyjnego kominka. Czym różnią się poszczególne ze sprzętów?

Kominek tradycyjny

Budowa tradycyjnego kominka jest przedsięwzięciem wymagającym uwzględnienia przepisów budowlanych i spełnienia szeregu wymogów technicznych. Wszystko to sprawia, że decydują się na nie przede wszystkim osoby budujące własnym dom.

 

 

Tradycyjny kominek daje wiele możliwości – może nie tylko dogrzewać pomieszczenie, w którym się znajduje, ale także cały dom i wodę użytkową. Stanowi ponadto niezwykle dekoracyjny element wnętrza, który doceniamy szczególnie wtedy, gdy rozpalimy w palenisku ogień. Jednocześnie trzeba pamiętać, że instalacja kominkowa wymaga regularnych przeglądów oraz konserwacji. Czyszczenie, przewodów, usuwanie popiołu czy konieczność dokładania do ognia to obowiązki, które będą musiały wejść na stałe do harmonogramu naszych prac. Należy także dodać, że tradycyjny kominek jest najdroższym z wymienionych rozwiązań.

Kominek elektryczny

Kominki elektryczne stanowią tańszą wersję typowych kominków, która jednocześnie wyróżnia się licznymi zaletami. Choć efekt płomieni osiągany jest tutaj dzięki systemowi żarówek, urządzenia takie można zastosować w każdym mieszkaniu – nie wymagają odprowadzania spalin czy też niepalnej posadzki. Są bezpieczne w użytkowaniu, które możliwe jest po podłączeniu ich go prądu.

Tego typu sprzęt spełnia rolę dodatkowego źródła ogrzewania – jeśli zdecydujemy się na nowoczesny kominek elektryczny wolnostojący, będziemy mogli swobodnie zmieniać jego położenie i korzystać z niego tam, gdzie akurat tego potrzebujemy. Do wyboru mamy także modele przystosowane do powieszenia na ścianie, narożne lub do zabudowy. Sterowanie pilotem sprawia, że są niezwykle wygodne i proste w obsłudze – nie wymagają też żadnych zabiegów konserwacyjnych.

 

\

Biokominek

Biokominek, podobnie jak kominek elektryczny, sprawdzi się w większości pomieszczeń domowych. Jest sprzętem łatwym w montażu, który w zależności od modelu powiesimy na ścianie, zabudujemy lub ustawimy w dowolnym miejscu. Tak jak kominek elektryczny nie wymaga podłączania do żadnej instalacji. Co różni więc oba urządzenia?

W przeciwieństwie do kominka elektrycznego, biokominek zasilany jest paliwem, zwykle w formie żelu. Aby działał, musimy więc pamiętać o konieczności jego sukcesywnego uzupełniania. Palnik w takim sprzęcie od czasu do czasu wymaga także przeczyszczenia. W przypadku biokominka mamy do czynienia z żywym ogniem, co zapewnia bardziej naturalny efekt niż imitacja płomieni w kominku elektrycznym. Ceny obu rodzajów urządzeń bywają różne i zależą od konkretnego modelu.

© 2013-2020 by SN2.EU