poniedziałek, 14 marzec 2016 18:07

Małe jak duże – aranżacja wnętrz na wymiar

Powiedzenie, że pierwsze mieszkanie urządzamy dla wroga, drugie dla przyjaciela, a dopiero trzecie dla siebie, można odłożyć już do lamusa. Obecnie nie tylko Internet jest pełen rad i pomysłów, jak funkcjonalnie i estetycznie urządzić mieszkanie - specjaliści od wystroju pracują też w sklepach meblowych. Przybywa też architektów, którzy o urządzaniu mieszkań i domów wiedzą wszystko. Aranżacja wnętrz może więc być samą przyjemnością, a nie żmudnym obowiązkiem.

Po pierwsze funkcjonalność

Pary rozpoczynające wspólne życie coraz częściej decydują się na dzieci dopiero po wielu latach życia we dwójkę albo nie decydują się na nie wcale. Dlatego cenną wiedzą jest ta dotycząca urządzania mieszkań dla dwojga. Nowocześnie urządzone mieszkanie dla pary– zwykle zabieganych osób – powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Jak więc urządzić mieszkanie dla dwojga, by było ono przyjazne i dostosowane do potrzeb właścicieli? Często pierwsze mieszkania nie grzeszą metrażem, zwłaszcza w dużych miastach, jak na przykład Warszawa. Najczęściej są to więc mieszkania dwupokojowe, a często nawet kawalerki. Jak podkreśla Maciej Balcerek z agencji  architektonicznej Perfect Space, aranżacja wnętrz tego typu nie jest łatwa, ale wystarczy zastosować kilka trików, by mieszkało się wygodnie i na nic nie brakowało miejsca.

Aranżując wnętrze niewielkiego mieszkania, dobrze jest zastosować jasne barwy, które wizualnie powiększą wnętrze. Powieszenie dużego lustra na jednej ze ścian również pomoże oszukać wzrok i nasze wrażenia. Ta sztuczka może nawet dwukrotnie „powiększyć” mieszkanie i nawet kawalerka może sprawiać wrażenie przestronnej. Miłośnicy ciemnych kolorów nie muszą z nich zupełnie rezygnować. Ważne, by nie stosować ich w nadmiarze. Czerń, ciemny brąz czy granat powinny występować jedynie w dodatkach, jak na przykład wazon czy plakat ścienny.

Triki w aranżacji wnętrz

Przemyślana aranżacja wnętrz, to w pewnym sensie oszustwo. Oszukiwany jest przed wszystkim wzrok. Świetnym sposobem na to małe kłamstewko jest fototapeta, która da wrażenie, że pokój jest o wiele bardziej przestronny, niż w rzeczywistości. Sprawdzonym trikiem jest także zabawa światłem. Odpowiedni dobór oświetlenia może bowiem wpłynąć na optyczne powiększenie przestrzeni. Meble powinny być nie tylko jasne, ale też sprawiające wrażenie lekkości i odpowiednio rozmieszczone. Odpowiednio, czyli tak, by w pomieszczeniu pozostało jak najwięcej wolnej przestrzeni.

W małych mieszkaniach miejsca brakuje nie tylko w salonie, ale często również w łazience i kuchni. Tam doskonałym sposobem na zachowanie wolnej przestrzeni jest umieszczanie szafek ściennych, które będą nieco większe niż standardowe tak, by sięgały sufitu. Nie utrudnią one poruszania się po pomieszczeniu, a ukryją wszystko, co z pewnością nie byłoby ozdobą kuchni, ani łazienki. Pomogą też utrzymać porządek, o który w małym mieszkaniu często jest trudno. Jak widać, aranżacja wnętrz, nawet tych najmniejszych, może być prosta i dać dużą frajdę, wystarczy tylko trzymać się kilku nieskomplikowanych zasad.

© 2013-2020 by SN2.EU