wtorek, 01 grudzień 2015 13:09

Szkło we wnętrzach - ładnie? modnie? czy warto ?

Szkło jako element dekoracyjny wnętrza najczęściej kojarzy się nam z taflą lustra, które wisi w łazience, w salonie lub na przedpokoju. Jednak obecne trendy wnętrzarskie dają o wiele więcej możliwości wykorzystania szkła w mieszkaniu. Elementy wykonane ze szkła mogą pełnić zarówno dekoracyjne, jak i praktyczne funkcje.

Obok luster szkło najczęściej jest wykorzystywane do produkcji elementów mebli – drzwi szafek czy półek w kredensach i witrynach. Coraz popularniejsze stają się też szklane blaty nie tylko te stołowe, ale i kuchenne. W przypadku stołów szkło ciekawie prezentuje się w zestawieniu z drewnem, w szczególności egzotycznym. W minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach można się pokusić o połączenie szkła i metalu. Dodatkowo walory takiego zestawienia podkreśli odpowiednie oświetlenie. Może być to światło białe lub kolorowe. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się niewielkie światełka punktowe lub taśmy ledowe.

Jeżeli chodzi o blaty szklane do kuchni to wykonywane są one ze specjalnie przygotowanego, grubego szkła, które może być bezbarwne lub barwione. Również jego faktura może być dobrana odpowiednio do stylistyki wnętrza.

Inną ciekawą propozycją na wykorzystanie szkła w mieszkaniu są drzwi szklane. Wiele osób obawia się takiego wyboru, jednak jest to bardzo mylne postępowanie. Obecnie drzwi szklane są wykonywane ze specjalnego, hartowanego szkła ze wzmocnieniem, które zapobiega rozbryzgowi szkła w razie uszkodzenia tafli. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest jego niezwykła dekoracyjność. Drzwi mogą być wykonane z jednobarwnego szkła lub łączonego, w pełni przeźroczystego, bądź mlecznego. Warto też postawić na ręcznie malowane lub drukowane szkło.

Z takich tafli szkła można też wykonać ścianki działowe w pomieszczeniu. Sprawdzają się one szczególnie w lokalach użytkowych oraz biurowcach. W lokalach mieszkalnych szkło również można wykorzystać do wydzielenia pomieszczeń. W tym przypadku warto jednak wykorzystać luksfery, które pozwolą zachować odrobinę intymności. W ten sposób można oddzielić np. sypialnię od salonu lub łazienkę od toalety.

© 2013-2020 by SN2.EU