poniedziałek, 08 lipiec 2013 12:13

Miejsca, które warto obejrzeć: Luwr. +Video

Francja bez wątpienia jest jednym z bogatszych państw, jeśli chodzi o zabytki. To właśnie tutaj możemy podziwiać przepiękną Wieżę Eiffla, zwiedzić cudowne zamki nad Loarą, odpocząć na Polach Elizejskich oraz odwiedzić jedno z największych muzeów na świecie, jakim jest Luwr.
Czym jest...Luwr?
Pierwotnie był to pałac królewski w Paryżu. U schyłku XII wieku Filip II August wzniósł w miejscu obecnego Luwru zamek warowny, natomiast Karol V Mądry zmodyfikował zamek na rezydencję królewską. W XVI wieku Franciszek I postanowił rezydencję przekształcić na monumentalny renesansowy pałac po to, by Ludwik XIV postanowił przenieść się do Wersalu. Od tego czasu Luwr służył za magazyn dzieł sztuki, a od czasów rewolucji francuskiej jako muzeum.

Gdzie się znajduje?
Luwr możemy znaleźć na terenie historycznego centrum Paryża –między prawym brzegiem Sekwany a ulicą Rivoli oraz ogrodami Tuilerie a kościołem Saint Germain l”Auxerrois. Luwr położony jest w jednej linii z Polami Elizeyjskimi wchodząc w skład tzw. osi historycznej Paryża.

Dlaczego jest takie wyjątkowe?
Jest jednym z największych muzeów na świecie – w kompleksie budynków o powierzchni przeszło 60 tys. metrów kwadratowych znajduje się 380 tys. . dzieł sztuki, z których prezentowanych jest około 35 tysięcy – zarówno z czasów najdawniejszych aż po połowę XIX wieku. Wśród eksponatów możemy znaleźć m.in. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki czy Mona Lisę Leonarda da Vinci.

Atrakcje turystyczne
Za największą atrakcję można uznać możliwość zwiedzenia tego niezwykłego muzeum. Do wyboru mamy kilka różnych działów, wśród których znajdują się:  Dział Sztuki Bliskiego Wschodu, Dział Sztuki Starożytnego Egiptu (50 tys. dzieł), Dział Sztuki Starożytnej Grecji, Etrurii i Rzymu (tutaj można znaleźć słynną Wenus z Milo oraz Apolla Belwederskiego),  Dział Sztuki Islamu, Dział Rzeźby, Dział Rzemiosła Artystycznego, Dział Malarstwa oraz Dział Rysunku i Grafiki.

Potrzebujesz więcej informacji?
Oficjalna strona: www.louvre.fr
Filmik: http://youtu.be/jiPw0qYCjeg

Media

© 2013-2020 by SN2.EU