poniedziałek, kwiecień 22, 2024
niedziela, 03 lipiec 2022 20:13

Ślad węglowy - co to jest i jak go ograniczyć?

Andrzej Reclik Andrzej Reclik pexels

Problem z emisją gazów cieplarnianych cały czas się pogłębia i staje coraz poważniejszy. Niestety wiąże się to z negatywnymi konsekwencjami dla każdego, dlatego kluczowe będzie zainteresowanie się tematem śladu węglowego i sposobami na jego ograniczenie.

Każdy może coś zrobić w mniejszym lub większym stopniu. Zacząć należy od siebie, dawać dobry przykład. Bycie eko nie jest tylko chwilową modą, ciekawym trendem. Bez zadbania o ekologię ucierpi środowisko naturalne i pogorszy się stan całej planety. Nie można tego bagatelizować. Jeśli ludzie się nie opamiętają, to niestety mogą wkrótce stanąć przed widmem wielkiej katastrofy klimatycznej.

 

Czym jest ślad węglowy i dlaczego powinien być jak najniższy?

Ślad węglowy jest sumą emisji gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska. Powstają one przede wszystkim na skutek działalności firm produkcyjnych, podczas wytwarzania rozmaitych produktów. Są skutkiem ubocznym działalności przedsiębiorstw. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że ślad węglowy jest produkowany codziennie przez praktycznie każdego, w mniejszym lub większym stopniu. Gazy cieplarniane odpowiadają w dużym stopniu za globalne ocieplenie, które w przyszłości będzie stanowić poważne zagrożenie dla całej planety. Im większe stężenie dwutlenku węgla, tym wyższy ślad węglowy. To właśnie człowiek poprzez swoje działania ma największy wpływ na zmiany klimatyczne. Zwiększający się ślad węglowy doprowadza do skrajnych temperatur, pożarów, powodzi. Coraz częściej przez miasta i wsie przechodzą silne burze, huragany. Wszystko to sieje spustoszenie, przyczynia się do powstawania poważnych zniszczeń. Na szczęście coraz więcej firm dostrzega problem i wprowadza zmiany, dążąc do bardziej ekologicznego procesu produkcji. Najwięcej gazów cieplarnianych emituje transport, energetyka opierająca się na paliwach kopalnych, przemysł. Problem nasila w dużym stopniu przeznaczenie zielonych terenów na fermy bydła i innych zwierząt hodowlanych.

W jaki sposób ograniczyć ślad węglowy?

Nie można patrzeć wyłącznie na innych, chociaż należy ich edukować i zachęcać do bycia eko. Zacząć należy jednak od siebie, być dobrym przykładem. Warto sięgać po żywności lokalną i sezonową oraz ograniczyć spożycie mięsa. Istotne będzie wybieranie ryb ze zrównoważonego rybołówstwa. Sposobem na zmniejszenie śladu węglowego jest używanie toreb wielokrotnego użycia, niemarnowanie jedzenia, unikanie konsumpcjonizmu. Wspaniale sprawdza się wymiana ubrań i zakup odzieży używanej, najlepiej z naturalnych tkanin, materiałów z recyklingu, z certyfikatami eko. Można ograniczyć ślad węglowy dzięki poruszaniu się rowerem, korzystaniu z transportu publicznego. Istotne jest także branie krótkiego prysznica zamiast długich kąpieli w wannie, zmniejszenie ogrzewania, niepozostawianie urządzeń elektronicznych w trybie standby, wymienienie sprzętów na energooszczędne. Ograniczenie i segregowanie odpadów również ma ogromne znaczenie. Wymiana oświetlenia na żarówki LED także jest sposobem na oszczędzanie energii. Warto wykorzystać odnawialne źródła energii.


Wiele firm i koncernów podejmuje kroki ku zmniejszeniu śladu węglowego, czego przykładem jest na przykład projekt pilotażowy wychwytywania dwutlenku węgla po procesie spalania w cementowni Górażdże. Wierzę, że rozpoczęty właśnie innowacyjny projekt zbliży nas jeszcze bardziej do tego celu. Inwestycja jest częścią większego projektu, który zasięgiem będzie obejmował także inne zakłady należące do koncernu HeidelbergCement i zostanie zrealizowany zgodnie z precyzyjnie określonym planem – zauważa Andrzej Reclik, prezes zarządu Górażdże Cement.