niedziela, lipiec 21, 2024
poniedziałek, 29 kwiecień 2013 18:06

Wybierz dobrą energię i bądź trendy! Zobacz film.

W Twoim mieszkaniu znajduje się jeszcze piec węglowy? A może zasilanie w gniazdkach w Twoim domu pochodzi z elektrowni węglowej? Czas powiedzieć temu stanowcze nie i przestawić się na nowsze, bardziej wydajne i przede wszystkim – tańsze i czystsze rozwiązania. Jakie?

Unia Europejska postawiła sobie szczytny cel i ruszyła z kampanią promującą pozyskiwanie alternatywnych źródeł energii w krajach członkowskich. Kampania nosi tytuł „Research and Innovation in Energy”, co samo już tłumaczy na czym będziemy się skupiać w tym roku. I to skupiać na szeroką skalę – Unia planuje na ten cel wydać 5,7 miliarda euro.
Co dokładnie zamierza? Przede wszystkim nakłonić kraje członkowskie do tego, aby nie tylko szukały alternatywnych źródeł energii takich jak elektrownie wodne, wiatrowe, bioorganiczne czy słoneczne, ale również zaczęły z nich korzystać na szerszą skalę. Aby przekonać sceptyków w kampanii pokazane jest, że jednak takie innowacyjne rozwiązania się sprawdzają – przykładowo skwer Sun Island w holenderskim Almere, gdzie umieszczonych jest 520 kolektorów słonecznych na powierzchni 7 000 metrów kwadratowych, dzięki którym zasilane jest praktycznie całe miasto. Inny przykład? W całej Europie jest już dwa tysiące domów, w których woda ogrzewana jest przy pomocy energii słonecznej, dzięki czemu lokatorzy mniej płacą za prąd i zwyczajnie oszczędzają pieniądze!
Po co wprowadzać innowacje energetyczne? Odpowiedź jest prosta – wszyscy chcemy żyć w pięknych i czystych miastach, które nie straszą szarymi ścianami budynków. Aby to uzyskać musimy zmienić zasilanie na czystsze. Jak to zrobić? Rezygnując z tradycyjnych źródeł energii!

Media