środa, 12 wrzesień 2018 11:22

Mierniki cęgowe

Mierniki cęgowe, nazywane potocznie kleszczami pomiarowymi, to przyrządy przeznaczone do pomiaru prądu w pojedynczym przewodzie. Cęgi prądowe miernika zakładane są bezpośrednio na przewód, przez który przepływa prąd. W sprzedaży dostępne są różne typy takich przyrządów – mogą one mierzyć prąd stały DC, prąd przemienny AC, moc lub prąd upływu.

Niektóre mierniki posiadają też funkcje multimetru i można nimi dokonywać pomiarów z wykorzystaniem przewodów pomiarowych.

Mierniki cęgowe AC i DC

Mierniki cęgowe AC służą do pomiaru prądu przemiennego. W sprzedaży są różne modele, przeznaczone do zastosowań ogólnych oraz do rozwiązywania różnego rodzaju problemów w warunkach roboczych. Najważniejszą cechą mierników jest duża dokładność i możliwość pomiaru rzeczywistych wartości RMS. Poza tym wyróżniają się zoptymalizowaną ergonomią, dzięki czemu praca z nimi jest wyjątkowo łatwa. Można z nich korzystać zarówno w przypadku instalacji przemysłowych, jak i mieszkaniowych. W sprzedaży są również mierniki AC z sondą.

Mierniki DC służą do pomiaru prądu stałego. Większość tego typu przyrządów pozwala też na pomiary prądu przemiennego. Jest to sprzęt uniwersalny, który znakomicie sprawdza się jako narzędzie dla elektryków i serwisantów w branży przemysłowej.

Mierniki cęgowe z pomiarem upływu i mocy

Miernik cęgowy upływu prądu mierzy upływ prądu i prądu AC, a także napięcie AC. Dzięki niewielkim wymiarom nadaje się do stosowania w trudno dostępnych miejscach. Większość urządzeń wyposażona jest w dolnoprzepustowy filtr, który eliminuje zakłócenia o wysokiej częstotliwości. W sprzedaży są zarówno modele mierzące prądy o wartości powyżej 1A, jak i takie, dzięki którym można zmierzyć prądy o wartości na poziomie 0,1mA.

Mierniki cęgowe z pomiarem mocy pozwalają na dokładne pomiary prądu przemiennego i stałego oraz napięcia. Mogą być stosowane w różnych środowiskach przemysłowych, a niektóre także tam, gdzie pojawiają się liniowe obciążenia zniekształcające. Nowoczesne mierniki cęgowe pozwalają na pomiar 3-fazowy obciążenia asymetrycznego i rejestrację kWh.

Wyświetlony 759 razy
© 2013-2019 by SN2.EU