poniedziałek, 03 wrzesień 2018 15:57

Zasilacze LED prądowe lub napięciowe – porównanie

Do zasilania listew LED konieczne jest zastosowanie specjalnych zasilaczy LED, które zmieniają napięcie sieciowe 230V, występujące w naszych gniazdkach, na prąd stały 12V, odpowiedni dla instalacji oświetleniowych tego typu. Diody wykonane w technologii LED są bardzo czułe na wszelkie zakłócenia, takie jak przepięcia, które mogą je zniszczyć, dlatego zastosowanie dobrego zasilacza jest tak ważne.

Na rynku dostępne są dwa typy tych urządzeń – prądowe oraz napięciowe. Czym się różnią i jakie są ich wady i zalety?

Prądowe zasilacze LED

Prądowy zasilacz LED możemy podłączyć do instalacji, które nie posiadają wbudowanej elektroniki regulującej prąd do ich pracy, sprawdzają się więc świetnie w przypadku pojedynczych, prostych opraw świetlnych.

Zalety:

- duża sprawność, przekładająca się na energooszczędność i wydajność urządzenia,

- dostępne modele ze stabilizacją prądu,

- łatwość połączenia z instalacją LED,

- dostępne wersje z dodatkowymi wyjściami regulującymi jasność diod.

Wady:

- konieczność dokładnego dopasowania urządzenia pod względem jego parametrów do instalacji LED, jaką posiadamy,

- w razie rozbudowy lub modyfikacji instalacji świetlnej konieczna jest zazwyczaj wymiana zasilacza LED, co jest kosztowne,

- brak możliwości zastosowania dodatkowych ściemniaczy LED w instalacji – można jedynie wybrać model z wbudowanym sterowaniem jasności.

Napięciowy zasilacz LED

Napięciowe zasilacze LED można zastosować w sytuacji, kiedy taśmy lub listwy LED posiadają wbudowaną elektronikę, regulującą ich prąd pracy. Na wyjściu regulują one bowiem napięcie, a nie prąd – a nawet najmniejsze przekroczenie dopuszczalnej wartości prądu pracy może trwale uszkodzić czułe diody.  Dostępne są zasilacze LED w wersji elektronicznej (przetwornice) lub transformatorowej. Lepszym wyborem jest obecnie przetwornica, która jest urządzeniem o wiele nowocześniejszym.

Zalety:

- wysoka energooszczędność,

- duża ilość zabezpieczeń, w tym anty-przepięciowego, kluczowego dla bezpieczeństwa instalacji świetlnej,

- wysoka sprawność urządzenia,

- dostępne modele z możliwością podłączenia uziemienia, dodatkowo chroniącego przed przepięciami,

- możliwość stworzenia instalacji o większej elastyczności i możliwościach, niż przy zastosowaniu modelu prądowego, przy wykorzystaniu dodatkowych driverów prądowych.

Wady:

- nie można ich używać w instalacjach, w których taśmy lub listwy LED nie są wyposażone w dodatkową elektronikę regulującą prąd pracy diod.

Prądowy lub napięciowy zasilacz LED – który wybrać?

Jeśli jest taka możliwość, najlepszym wyborem będą napięciowe zasilacze LED typu elektronicznego, wymagają one jednak specjalnego przygotowania instalacji, jeśli nie jest ona wyposażona we wbudowane regulowanie prądu. Można to zrobić, wykorzystując dodatkowy driver prądowy i podłączając go do oprawy, a następnie zasilając całą instalację za pomocą urządzenia napięciowego. Pozwala to na większe możliwości, niż w przypadku modelu prądowego – m.in. zainstalowanie dodatkowego ściemniacza LED.

Przy listwach lub taśmach LED, nieposiadających elektronicznego regulowania ich prądu pracy, można zastosować również zasilacz prądowy LED z driverem o płynnie regulowanym prądzie oraz z wejściem sterującym jasnością diod.

Wyświetlony 853 razy
© 2013-2019 by SN2.EU