środa, 05 czerwiec 2013 17:47

Miejsca, które warto obejrzeć: Wodospad Niagara

Są takie dziwy natury, które powinno się chociaż raz w życiu zobaczyć. Wśród nich jest największy w Ameryce Wodospad Niagara, którego widok zapiera dech w piersiach. Mogłoby się wydawać, że to tylko zwykła woda spadająca w dół, a jednak skrywa w sobie coś magicznego. Co takiego?
Czym jest...Wodospad Niagara?
Rzeka Niagara powstała około 12 tysięcy lat temu, po ustąpieniu ostatniego zlodowacenia. W jego wyniku powstał również  wodospad, który pierwotnie mieścił się w okolicach dzisiejszego Queenston, gdzie woda spadała ze Skarpy Niagary (ciągnącej się aż do Jeziora Górnego). Na skutek erozji skał wodospad cofnął się o 7 mil w górę rzeki, tworząc Niagara Gorge, ciągnący się na północ od wodospadu. Sam wodospad jest skutkiem przymusu pokonania przez rzekę stumetrowej różnicy poziomów, co udaje jej się osiągnąć dzięki licznym kaskadom.

Gdzie się znajduje?
Wodospad znajduje się na rzece Niagara, płynącej na granicy Kanady oraz Stanów Zjednoczonych. Rzeka przepływa z jeziora Erie do jeziora Ontario.

Dlaczego jest takie wyjątkowe?
Rzadko spotyka się rzekę, która musiałaby pokonać tak wielką różnicę poziomów na tak krótkim dystansie – prawdopodobnie jest to jeden z nielicznych takich przypadków na całej Ziemi, obok największego na świecie wodospadu Wiktorii. Dodatkowym atutem Niagary jest jej niezwykła malowniczość oraz dbałość obu państw o to, aby prezentowała się ona jak najbardziej korzystnie.

Atrakcje turystyczne
Mówi się, że po stronie kanadyjskiej znajduje się ta lepsza strona Niagary, z której to można podziwiać spadającą wodę kaskady amerykańskiej. Z tego także powodu większość infrastruktury turystycznej wokół Niagary znajduje się w Kanadzie. Wokół wodospadu zorganizowano wiele atrakcji dla turystów – jedną z ciekawszych jest rejs stateczkiem pod samą kaskadę. Inną opcją jest zwiedzanie Jaskini Wiatrów czy wizytę w kasynie wybudowanym po kanadyjskiej stronie w latach 90. Oprócz tego same kaskady w nocy są dodatkowo podświetlane, dzięki czemu przypominają zorzę polarną.

Potrzebujesz więcej informacji?

Informacje: http://www.niagarafallstourism.com/
Niagara Fall Cam: http://www.niagarafallslive.com/Niagara_Falls_Webcam.htm oraz http://www.earthcam.com/canada/niagarafalls/
Czytany 1012 razy

Media

Horoskop

Ryby 19.II. - 20.III.

Ryby 19.II. - 20.III.

  „Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma własną nazwę. Nazywamy je nadzieją.” Jostein Gaarder dalej
Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

„Jestem optymistą, ale optymistą, który bierze ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy.” Harold Wilson dalej
Baran 21.III. - 20.IV.

Baran 21.III. - 20.IV.

  „Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.” Andrzej Sapkowski dalej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Turystyka i świat

  • 1