niedziela, luty 25, 2024
środa, 19 czerwiec 2013 15:18

Miejsca, które warto obejrzeć: Statua Wolności. +Video

Statua Wolności to niewątpliwy symbol nie tylko Nowego Jorku, lecz także Stanów Zjednoczonych i ich polityki. I choć każdy z nas widział go przynajmniej paręset razy (często pojawia się w czołówkach filmów produkcji USA), to jednak wypadałoby chociaż raz w życiu ujrzeć go na żywo. Dlaczego?
Czym jest...Statua Wolności?
Statua Wolności to najprościej mówiąc neoklasycystyczny posąg, który został wzniesiony w latach 1884-1886 według projektu Frederica Auguste'a Bartholdiego, Gustawa Eiffla oraz Richarda Morrisa Hunta. Był to dar Francji, mający na celu upamiętnić zawarte przymierze między dwoma narodami w trakcie wojny o niepodległość USA.

Gdzie się znajduje?
Na Wyspie Wolności w Nowym Jorku, tuż u ujścia rzeki Hudson.

Dlaczego jest takie wyjątkowe?
W 1924 roku Statua Wolności została uznana za narodowy pomnik Stanów Zjednoczonych, a w 1984 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe – rzeźba kobiety posiada rysy matki tworzącego ją rzeźbiarza Bartholdiego, natomiast ciało posągu było inspirowane ciałem jego kochanki. Rzeźba została stworzona w całości we Francji, po czym została podzielona na części i wysłana statkiem do Nowego Jorku.

Atrakcje turystyczne
Statuę Wolności można podziwiać z zewnątrz, ale także i w środku – w koronie pięknej damy wolności znajdują się dwa tarasy widokowe. Od stu lat nie funkcjonuje już wstęp na najwyższą część ramienia posągu.

Potrzebujesz więcej informacji?
Oficjalna strona: http://statueofliberty.org/
Webcam: http://www.earthcam.com/usa/newyork/statueofliberty/?cam=liberty_mp

Media