piątek, marzec 01, 2024
niedziela, 02 grudzień 2012 13:00

Kraj znany jedynie z filmu – odkryjcie urok Maroka!

„Casablanca” rozsławiła nieco samą nazwę jednego z wielu miast Maroka. Jest to bez wątpienia miejsce urokliwe, jednak nasza wiedza o tym kraju na tym się kończy. Dziś przytoczymy Wam kilka danych na temat tego wyjątkowego państwa.
Geografio, chodź tutaj!
Maroko jest państwem położonym w Afryce, a dokładniej w jej północno-zachodniej części. Znajduje się nad Oceanem Atlantyckim oraz Morzem Śródziemnym. Formalnie graniczy z trzema państwami: Algierią, Saharą Zachodnią oraz Hiszpanią – z tym ostatnim krajem poprzez esklawy Ceuta i Melilla. Na jego terytorium znajduje się pasmo górskie Atlas. Klimat panuje podzwrotnikowy w dwóch odmianach: morskiej (bliżej wybrzeża) oraz górskiej (skrajnie suchej). Oznacza to, że temperatura w najzimniejszym miesiącu nie spada poniżej  dziesięciu stopni Celsjusza, w w najcieplejszym jest w stanie przekroczyć 50 stopni.

Polityko, a Ty gdzie?
Królestwo Marokańskie, z arabskiego Al-Mamlaka al-Maghribijja to kraj o ustroju monarchicznym. Na jego terenie obowiązuje dziedzina monarchia konstytucyjna, z królem jako głową państwa (współcześnie od 1999 roku jest nim Muhammad VI). Władzę wykonawczą sprawuje rząd z wybieranym przez króla premierem. Władzę ustawodawczą pełni dwuizbowy parlament, składający się z Izby Radców oraz Izby Reprezentantów. Co istotne politycznie, Maroko przynależy do państw Maghrebu, czyli obszaru powstałego w wyniku arabskiej ekspansji w średniowieczu. Razem z nim do tego grona należy Algieria, Tunezja, Libia, Mauretania oraz Sahara Zachodnia. Państwa te współpracują ze sobą w ramach Arabskiej Unii Maghrebu.

Ogólności w gotowości
Okazuje się, że kuchnia marokańska jest uznawana za jedną z najciekawszych na świecie. Używa się w niej duże ilości tażinu (baraniny, wołowiny lub drobiu wymieszanego z cebulą, innymi warzywami oraz ziołami), kolendry czy kuskusu. Oprócz ciekawych składników potraw,  Marokańczycy posiadają swoją odmianę herbaty, znaną ogólnie jako gunpowder (w Polsce nazywana zwyczajnie herbatą marokańską), która jest mieszaniną zielonej herbaty z mięta i cukrem. Jeśli ktoś chce wyjechać do Maroka w celach turystycznych, powinien uzbroić się w słownik polsko-arabski oraz dirhamy marokańskie (dzielące się na 100 centymów).

Media