czwartek, maj 30, 2024
niedziela, 04 listopad 2012 15:38

Czy znasz czerwone słońce na czarno-czerwono-zielonym tle?

Dziś kolejne małe afrykańskie państewko – Malawi. Liczy sobie zaledwie 48 lat, ale istnieje, choć cienko przędzie. Czym jest ten kraj i gdzie się dokładnie znajduje?
Geograficzna pułapka
Malawi jest państewkiem położonym nad Jeziorem Niasa w południowo-wschodniej Afryce. Jego powierzchnia nie jest zbyt potężna – liczy sobie zaledwie 118.480 kilometrów kwadratowych. Graniczy z trzema krajami: Mozambikiem, Tanzanią oraz Zambią. Nie posiada dostępu do morza, a klimat jest określany jako podrównikowy suchy – oznacza to stosunkowo niewielką ilość opadów, niską wilgotność powietrza oraz wysokie temperatury. I, co za tym idzie – problemy wynikające z długotrwałej suszy. Występują tu dwie pory roku – sucha i deszczowa. Co ciekawe, jezioro nad którym znajduje się Malawi, terytorialnie nie jest we władaniu tego kraju – przynależy ono Mozambikowi oraz Tanzanii.

Polityka w Afryce?
Malawi jest państwem republikańskim, w którym głową państwa oraz szefem rządu jest prezydent. Powołuje się go w wyborach powszechnych na pięcioletnią kadencję. Do kompetencji prezydenta należy powoływanie Rady Ministrów. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowe Zgromadzenie Narodowe, składające się ze 193 członków. Parlament powoływany jest również na pięcioletnią kadencję i wyróżnia się wielopartyjnością. Dominującymi w tym kraju partiami są: Partia Kongresu Malawi, Przymierze dla Demokracji oraz Zjednoczony Front Demokratyczny.

Ogóły bez reguły
Na terenie tego niewielkiego kraju można znaleźć wiele grup etnicznych, w tym m.in. ludy Chewa, Tumbuka, Ajao, Lomwe, Nyakyusa, Sena oraz Kokola. Z mniej przyjemnych informacji warto zaznaczyć, że Malawi jest krajem zaliczanym do najsłabiej rozwiniętych na świecie – jego gospodarka oparta jest na rolnictwie, ponieważ wszelkie bogactwa naturalne występują w ilościach śladowych, a głównymi produktami eksportowymi są tytoń i herbata. Oprócz walki z głodem (głównym produktem żywnościowym jest kukurydza), rząd republiki próbuje ograniczyć rozprzestrzenianie się AIDS. Jeśli ktoś jednak chciałby się tam wybrać w celach turystycznych, będzie mógł się bez problemu porozumieć językiem angielskim (ewentualnie cziczewa), a w celu zakupienia czegokolwiek powinien posiadać kwachę (miejscową walutę).

Media