piątek, wrzesień 29, 2023
czwartek, 07 wrzesień 2017 13:14

Czy teraz jest najlepszy czas na wytłoczenie własnej płyty CD z muzyką?

Artyści będący na początku kariery, bardzo często decydują się na umieszczanie własnych utworów w portalach streamingowych lub na YouTube. Traktują je jako swoistą bramę, która pozwoli otworzyć się na szersze grono odbiorców i zyskać nowych fanów. Warto pamiętać jednak, że udostępnianie muzyki online nie jest dochodowe.

Łatwy dostęp do najnowszych technologii sprawia, że w dzisiejszych czasach bardzo efektywna i wbrew pozorom popularna jest metoda wydawania albumów muzycznych na płytach CD. Wystarczy odrobina kreatywności, lekki zmysł marketingowy, no i oczywiście umiejętności muzyczno-wokalne, aby płyta wydana własnym sumptem rozeszła się w mgnieniu oka.

Podstawowym czynnikiem wpływającym na końcowy sukces jest nagranie i obróbka materiału. Jeśli nie posiadamy zaprzyjaźnionego studia nagrań, możemy pokusić się o przygotowanie muzyki we własnym zakresie. W tym celu przydatne będą programy do nagrywania i obróbki dźwięku. Na szczęście pełno jest w internecie świetnych programów do nagrywania, edycji, miksowania i masteringu muzyki, nawet dla początkujących inżynierów dźwięku.

Kiedy już znajdziemy się w posiadaniu wymarzonego materiału, czas wydać go na płycie CD. W Polsce jest kilka firm, które wyprodukują dla nas płyty, jak choćby Visual Media Records. Pierwszą płytę wydali blisko 20 lat temu i od tamtej chwili, oferują swoim Klientom fachowe doradztwo i pomoc w obszarze tłoczenia płyt CD, DVD i produkcji płyt winylowych.
Poza wyborem partnera do współpracy, ważny jest też wybór opakowania, w jakim nasz album muzyczny zostanie wyprodukowany. Dziś plastikowe Jewel Box'y oddały prym digipack'om z nadrukiem, które umożliwiają wyeksponowanie większej ilości grafiki oraz informacji o zespole. Dużą popularnością cieszą się Super Jewel Box'y oraz wydania niestandardowe, jak choćby metalowe puszki, czy kartonowe etui, które mogą pomieścić nawet sporej wielkości plakat. Na prawdę jest z czego wybierać.

Dla końcowego sukcesu duże znaczenie ma ostatni etap wydania, czyli dystrybucja wytłoczonych płyt CD. Na szczęście tutaj również nie musimy być zależni od Agencji Promocyjnych. Popularne media społecznościowe są idealnym narzędziem promocyjnym dla naszych działań, a założenie na nich profilu to absolutne minimum, które jest już zapewne spełnione przez większość. Poza internetową sprzedażą ważna jest również sprzedaż bezpośrednia, np. podczas koncertów lub spotkań z fanami.

Należy pamiętać, że dobrze przemyślana i zaplanowana kampania promocyjna przyniesie zamierzony efekt nie tylko w postaci zwrotu poniesionych kosztów, ale pozwoli uzyskać środki na wydanie kolejnego albumu.