wtorek, kwiecień 16, 2024
środa, 30 styczeń 2019 20:27

Przekazywanie darownizny

Chcesz dać komuś wybraną przez Ciebie kwotę lub inny przedmiot, który posiada wartość pieniężną, i zrobić to zgodnie z prawem? W takim razie powinieneś przekazać darowiznę. Dokonanie tego nie jest jednak tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Ten artykuł ma za zadanie pokazać, jak przekazać darowiznę nie łąmiąc przepisów prawa.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że przekazanie darowizny wiąże się z różnymi kosztami, takimi jak opłata za usługę notariusza, podatek czy zmiana wpisu w księdze wieczystej. Nie są one przeraźliwie wysokie, ale nie można też powiedzieć, że są to groszowe sprawy. Jeśli chodzi o podatek, to zwolnieni z niego są członkowie najbliższej rodziny, która otrzymuje darowiznę, czyli małżonkowie, rodzice, dzieci itd. Niemniej jednak wartość świadczenia nie może być wyższa niż 9637,00 zł. – w przeciwnym wypadku trzeba będzie oddać fiskusowi ustawowo wyznaczony procent kwoty.

Pierwszym korkiem, który powinna zrobić osoba chcąca przekazać darowiznę, jest spisanie aktu notarialnego. W tym momencie trzeba przygotować się na koszty pobierane przez notariusza. Jednak pozytywnym aspektem wizyty u niego jest fakt, iż to on – jeśli trzeba – przekaże urzędowi skarbowemu należny podatek. Ale czy wykonanie aktu notarialnego jest konieczne? Prawo mówi o tym, że tylko w przypadku, gdy przedmiotem darowizny jest nieruchomość. Zatem gdy chcemy przekazać coś innego niż mieszkanie, dom lub grunt, wystarczy sporządzić zwykłą umowę między darczyńcą a obdarowanym. To bez wątpienia zmniejsza koszta, lecz w takim wypadku trzeba samemu odprowadzić ewentualny podatek.

Jeśli przedmiotem darowizny jest nieruchomość, koniecznie będzie dokonanie zmian wpisu w księdze wieczystej. Ten krok jest również obciążony opłatami, niemniej jednak nie sposób ich uniknąć, ponieważ uaktualnienie ksiąg wieczystych jest wymagane przez prawo. Wydział ksiąg wieczystych znajduje się zazwyczaj przy sądzie i tam można pobrać odpowiedni wniosek o zmianę wpisu w księgach. Jeśli nie zdecydujemy się na samodzielne załatwienie tej sprawy, możemy ją zlecić notariuszowi przy zawieraniu aktu notarialnego. Pamiętajmy jednak, że nie uregulowanie tych formalności skutkuje karami, o których mówią przepisy dotyczące spadków i darowizn. Duda, wieszak.net