wtorek, 16 kwiecień 2019 15:23

7 skutecznych sposobów na niestrawność

Niestrawność jest powszechnym problemem, który dotyczyć może każdego z nas. Nieprzyjemne bóle w okolicach podbrzusza, jak i wiele innych uciążliwych objawów potrafią znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie, dlatego też tak ważne jest regularne wspieranie naszego układu pokarmowego. Poznajmy zatem najlepsze sposoby na niestrawność.

 

Przyczyny i objawy niestrawności?

Niestrawność, określana również jako dyspepsja jest odczuwalna jako uczucie ucisku, bólu i pełności w podbrzuszu. Ponadto, może ona objawiać się również:
• zgagą,
• wzdęciami,
• odbijaniem,
• nudnościami,
• gazami,
• ogólnym zmęczeniem i sennością,
• w niektórych przypadkach także wymiotami i biegunką.
Zespół objawów, jaki towarzyszy niestrawności jest związany w szczególności ze spożywania tłustych, ciężkostrawnych posiłków, takich jak potrawy grillowane i smażone w głębokich tłuszczach. To, co jemy wpływa bowiem znacząco na nasze samopoczucie, dlatego też źle dobrana dieta naturalnie odbija się na naszym zdrowiu.

Niestrawność może pojawiać się także po spożyciu produktów zawierających cukry proste, czyli słodyczy oraz ciast. Bóle w podbrzuszu są ponadto bardzo często efektem jedzenia w pośpiechu, niedokładnego przeżuwania pokarmów, narażenia na stres czy przyjmowania niektórych leków.

7 sposobów na niestrawność

1. Ciepłe okłady
Ciepłe okłady to popularna metoda stosowana przy wielu dolegliwościach. Łagodą ból, działają rozluźniająco oraz uspokajająco. Można je wykonywać przy użyciu termoforu lub ręczników nasączonych gorącą wodą.
2. Zioła
Napary ziołowe i herbatki ziołowe są skutecznym i naturalnym sposób na złagodzenie objawów niestrawności. Warto sięgać po rośliny takie jak mięta i rumianek, które neutralizują podrażnienia i stany zapalne żołądka. Zaleca się także żucie kminu lub kopru włoskiego, co łagodzi skurcze jelit.
3. Lekarstwa na niestrawność dostępne bez recepty
Oczywiście przy pierwszych objawach niestrawności pomocne są również leki dostępne w każdej aptece bez recepty, takie jak Ulgix Total, SimetiGast czy Essentiale Forte.
4. Zmiana diety
Nieprzyjemne objawy pojawiające się po lub w trakcie jedzenia posiłków powinny zmusić nas do zmiany diety. Zaleca się w tych przypadkach dietę lekkostrawną, bogatą w niewzdymające warzywa, owoce, a także zdrowe tłuszcze roślinne. Powinniśmy natomiast zrezygnować z potraw tłustych, bardzo pikantnych lub słonych, czarnej kawy, alkoholu.
5. Napoje na niestrawność
Woda z sodą oczyszczoną neutralizująca działanie kwasów żołądkowych lub napój na bazie imbiru i cytryny spożywany przed snem to jedne z domowych sposobów na problemy trawienne.
6. Stałe pory jedzenia
Poza zmianą diety, warto zadbać także o dobre nawyki żywieniowe. Jedz powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Ponadto, posiłki powinny być spożywane o stałych porach, a ostatni na 2-3 godziny przed pójściem spać.
7. Radzenie sobie ze stresem
Niestety stres jest bardzo częstym i ukrytym czynnikiem powodującym złe samopoczucie po posiłkach, wzdęcia czy zgagę. Ważne jest, aby nauczyć się ograniczać jego występowanie w naszym życiu. Lekarstwem może być aktywność fizyczna, ćwiczenia odprężające takie jak joga, czy też zmiana stylu życia.

Wyświetlony 158 razy
© 2013-2019 by SN2.EU