sobota, październik 05, 2024
czwartek, 10 czerwiec 2010 16:57

Koszula jak dzieło sztuki

W wybranych salonach Royal Collection pojawiła się limitowana seria koszul Stenströms Art Edition. Kolekcja dostępna jest jedynie w 30 sklepach w Europie, w tym tylko siedemdziesiąt sztuk trafiło do trzech polskich salonów.

Zaprojektowali ją współcześni artyści, aby oddać cześć najwybitniejszym skandynawskim twórcom, takim jak August Strindberg, Prince Euglen czy Nils Dardel, dla których właśnie koszule stanowiły ulubioną cześć garderoby. Do pracy nad kolekcją Art Edition marka Stenströms zaprosiła pięciu najwybitniejszych współczesnych artystów skandynawskich: Vesa-Pekka Rannikko, Oskara Aglerta, Mette’a Winckelmann’a, Elin’a Hansdottir’a i Josefine’a Lyche’a. Premiera kolekcji Art Edition odbyła się w marcu br., podczas wernisażu w galerii Enskilda w Sztokholmie. W Polsce kolekcja jest dostępna w wybranych salonach Royal Collection od 26 marca.
Każdy z zaproszonych do współpracy artystów został poproszony o przygotowanie jednego wzoru koszuli, który został wyprodukowany w ilości zaledwie 300 sztuk. W ten sposób powstała kolekcja 1,500 koszul inspirowanych tradycją i sztuką, osadzonych mocno w realiach współczesnej światowej mody i designu. Główny nacisk przy szyciu kolekcji położono na jakość i estetykę wykonania. To właśnie w tym miejscu filozofia marki Stenströms spotkała się z artystycznym duchem współczesnych projektantów. Wzory przygotowane przez młodych projektantów zostały naniesione na tradycyjne koszule Stenströms. Przywiązanie marki do takich wartości jak jakość, wygoda oraz elegancja znalazły wyraz w dbałości o szczegóły wykończenia koszul. Do ich uszycia użyto materiałów jednego z najlepszych na świecie producentów z Włoch. Ciekawostką jest, że uszycie samego tylko kołnierzyka wymagało starannego wykonania przez krawca dwudziestu pięciu, dokładnie określonych, czynności. Ta stara technika krawiecka nie należy do najtańszych sposobów szycia koszul, ale to jedyna technika która jest używana w Stenströms od 110 lat. Zapewnia ona nieporównywalną, najwyższą jakość wykonania.

 

ImageImage

Salony Royal Collection znalazły się wśród zaledwie trzydziestu miejsc w Europie, w których dostępna będzie kolekcja Stenströms Art Edition. I chociaż uważamy, że eleganckie ubieranie się jest sztuką, to nigdy do tej pory nie prezentowaliśmy w naszych salonach ubrań o randze dzieł sztuki. Dlatego też premierę prasową kolekcji w Polsce zdecydowaliśmy się zorganizować w galerii sztuki – powiedziała Patrycja Hatalska, dyrektor ds. marketingu i PR Royal Collection.

 

Image

Do Polski sprowadzonych zostało zaledwie siedemdziesiąt koszul z limitowanej edycji Stenströms Art Edition. Będą one dostępne w wybranych salonach Royal Collection w Warszawie w Galerii Mokotów i Centrum Handlowym Klif oraz w sklepie Royal Collection w Katowicach.
……………………………………………………………………………………………………
Royal Collection to sieć handlowa z wieloletnią tradycją, lider rynku odzieżowego w Polsce, oferujący klientom wysokiej jakości odzież damską, męską i młodzieżową. Firma powstała w 1992r. Sklepy Royal Collection mieszczą się w największych i najbardziej prestiżowych centrach handlowych. Firma posiada multibrandowe sklepy pod szyldem Royal Collection jak również monobrandowe sklepy takich firm jak: MEXX, CALVIN KLEIN JEANS, PAL ZILERI, OSCAR JACOBSON, MARC O’POLO, CAMPIONE.
…………………………………………………………………………………………………….
Firma Stenströms powstała w 1899 r. w Helsingborgu, w Szwecji. Jej założycielem był krawiec August Stenströms. W roku 1912 Stenströms stała się największą firmą produkującą koszule w Skandynawii i zatrudniała 140 osób. Przez ponad 100 lat działalności marka Stenströms znalazła uznanie wśród osobistości świata kultury i polityki. Przez wiele lat firma Stenströms była dostawcą odzieży na Szwedzki Dwór Królewski i jest upoważniona do używania w kampaniach marketingowych określeń – „Z upoważnienia Jego Królewskiej Mości Króla Szwecji”. Choć fabryka w Helsingborg została w ciągu minionych 100 lat gruntownie zmodernizowana, to sposób produkcji samych koszul nie uległ wielkim zmianom. Każda koszula uszyta przez Stenströms przechodzi ponad 60 etapów produkcji, z których część nadal wykonywana jest ręcznie. Firma Stenströms została zakupiona w 1981 roku przez rodzinę Bengtsson i od tego czasu pozostaje firmą rodzinną.