piątek, czerwiec 02, 2023
poniedziałek, 26 sierpień 2019 10:47

Umundurowanie wojskowe – co warto o nim wiedzieć?

Mundur polowy letni Mundur polowy letni

Powszechnie znane jest powiedzenie – za mundurem panny sznurem. Nie ma w tym nic dziwnego, każdy mężczyzna, który ubrany jest w mundur galowy dobrze wygląda, ale przede wszystkim godnie reprezentuje swój zawód i kraj.

Jednak mundury to nie tylko oficjalne gale. W czasie czynnej służby żołnierze mają do dyspozycji różne rodzaje mundurów oraz dodatkowych akcesoriów, które składają się na kompletny strój. Jakie elementy składają się na umundurowanie wojskowe? Co warto wiedzieć na ten temat?

Mundur letni – jak wygląda?

Obecnie obowiązującym letnim wzorem jest mundur letni wz 2010. Powstał on w zastępstwie starszego modelu – wz. 93. Dlaczego zostały wprowadzone zmiany w umundurowaniu letnim? Odpowiedź jest bardzo prosta – starszy model nie był dostosowany zbyt dobrze do zmieniających się realiów, jakie zastawali żołnierze na współczesnych polach walki. Mankamenty starego umundurowania wyszły między innymi podczas misji w Iraku. Nowa wersja letniego munduru wojskowego została zaprezentowana po raz pierwszy w 2008 r. Na mundur składają się spodnie wojskowe polskie, a także bluza. Obie części munduru zostały zaprojektowane tak, aby zachować pełną swobodę ruchów. Na mundurze tym zastosowany został kamuflaż „pantera” oraz „pantera pustynna”. Elementy tego munduru wykonane są z tkaniny o nazwie Frontiera 4 o splocie rip-stop, czyli zwiększonej odporności na uszkodzenia takie jak np. przypadkowe rozerwania i przetarcia.

Wojskowe nakrycia głowy – czym jest furażerka?

Furażerka jest rodzajem nakrycia głowy wykonanego z tkaniny, najczęściej stosowana w służbach wojskowych. Może być również wykonana w wersji ocieplanej na zimę. Nazwa pochodzi od określenia, jakim dawniej określano żołnierzy, którzy zajmowali się zaopatrzeniem – furażowy.

Każdy rodzaj wojsk ma odmienną furażerkę – różnią się one głównie kolorem. Przykładowo furażerka Wojsk Lądowych jest w kolorze khaki, Sił Powietrznych stalowa, a Marynarki Wojennej granatowa. Nakrycie głowy do munduru polowego ma nadrukowany kamuflaż typu „pantera”.

Na poszczególnych elementach umundurowania wojskowego umieszczane są również specjalne naszywki wojskowe określające przynależność do określonego rodzaju Sił Zbrojnych. Na naszywkach umieszczanych na mundurach znajdują się też często dane wojskowych – ich nazwisko, a także grupa krwi. Wojskowe emblematy występują również w wersji polowej, aby dobrze pasowały do kamuflażu munduru czy kurtki polowej, pozwalającego się ukryć żołnierzom w terenie.