czwartek, 26 luty 2015 15:25

Jak wybrać swój pierwszy garnitur?

Garnitur Lancerto Garnitur Lancerto

Każdemu mężczyźnie prędzej czy później przychodzi zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest zakup pierwszego garnituru. Mnogość dostępnych fasonów, kolorów i materiałów może przyprawić o zawrót głowy. Jedni podchodzą do tego zadania z niechęcią graniczącą z przerażeniem, broniąc wytartych jeansów i podkoszulków jak niepodległości.

Inni biorą z wieszaka pierwszy lepszy zestaw, nie zważając zbytnio na to, jak będą się w nim prezentować. Tymczasem wybór garnituru jest bardzo istotny, szczególnie dla młodych mężczyzn, rozpoczynających kolejne etapy swojego życia, takie jak studia czy pierwsza poważna praca. Aby proces ten był możliwie bezbolesny, a ubranie stanowiło dobrą wizytówkę w każdej sytuacji, warto pamiętać o kilku złotych zasadach.

Każdy mężczyzna powinien mieć w szafie przynajmniej jeden garnitur. Idealnie jeżeli posiada kilka garniturów różnego rodzaju i w różnych kolorach, wykonanych z różnych materiałów, co umożliwi ich odpowiedni dobór w zależności od okoliczności, pory dnia czy rodzaju wydarzenia. Na rynku dostępne są garnitury dwuczęściowe, składające się ze spodni i marynarki oraz trzyczęściowe, w których dodatkowym elementem jest kamizelka. Wybierać można pomiędzy klasycznymi garniturami wizytowymi, zwanymi też biznesowymi, które nadają się do pracy, na elegancką kolację czy uroczystość rodzinną, oraz garniturami sportowymi, przeznaczonymi na nieformalne spotkania, takie jak impreza czy randka.

Jeżeli jednak garnitur nie jest naszym codziennym strojem lub mamy ograniczony budżet i szukamy stroju na maturę, egzamin na studia, uroczystość rodzinną czy do pracy, warto wybrać najbardziej uniwersalny i klasyczny model, który posłuży nam jak najdłużej. W takim przypadku właściwym będzie gładki, granatowy garnitur bez wzorów, który doskonale prezentuje się zarówno w świetle dziennym, jak i sztucznym, stanowiąc dobry wybór do pracy w biurze, na wieczorne przyjęcie czy wesele. Ponadczasowy granatowy garnitur stanowi bazę, do której można dobierać koszule i dodatki o niemal nieograniczonej palecie wzorów i kolorów. Można również zastanowić się nad kolorem szarym lub ciemnoszarym, który podobnie jak granatowy kojarzy się z profesjonalizmem, sprawdzając się zarówno w sytuacjach prywatnych, jak i zawodowych. Na prążki, kraty, kolor brązowy czy czarny można zdecydować w przypadku zakupu drugiego, trzeciego i kolejnego garnituru.

Równie istotny jak kolor jest materiał, z którego garnitur jest uszyty. Garnitury w całości poliestrowe lub z przewagą poliestru nie są przewiewne i nie zapewniają dobrego komfortu termicznego – w lecie jest w nich gorąco, a w zimie zimno. Ponadto często mają połyskliwą powierzchnię, która kojarzy się z okazjami wieczorowymi, zabawą i karnawałem – zbyt rzuca się w oczy i nie jest w dobrym stylu, szczególnie w codziennych sytuacjach albo w biznesie. Najlepszym wyborem jest 100-procentowa wełna lub wełna z niewielką domieszką włókien syntetycznych, które w dużym stopniu ograniczą zagniecenia, mechacenie i fałdowanie materiału. Średnia gramatura tkaniny powinna wynosić ok. 260 gramów na metr kwadratowy, dzięki czemu garnituru będzie można używać przez cały rok. Należy również zwracać uwagę na skręt włókien tkaniny - panuje powszechna opinia, że im wyższy tym jest ona lepsza. Oczywiście garnitury z wełny wysokoskrętnej pięknie wyglądają i są przyjemne w dotyku, zaś sam materiał po odkształceniu spowodowanym przez normalne użytkowanie szybko wraca do poprzedniego stanu. Jednak należy pamiętać, że są bardzo delikatne, wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych i szybko się zużywają, a tym samym nie są przeznaczone do codziennego użytku. W uniwersalnym, codziennym garniturze w zupełności wystarczy tkanina o skrętności do 120’s.

Najbardziej liczy się dopasowanie, które sprawi, że ubranie będzie dobrze leżało, zapewniając komfort i elegancki wygląd. Nawet najdroższe materiały i doskonały dobór dodatków nie ukryją niewłaściwego rozmiaru garnituru. Niestety, wielu mężczyznom wciąż zdarza się kupować zbyt duże marynarki i za długie spodnie, co zamiast pozytywnego wpływu na wizerunek daje odwrotny efekt. Tymczasem większość sklepów oferuje poprawki krawieckie, a część producentów, tak jak Lancerto, możliwość osobnego doboru spodni i marynarki pod kątem rozmiaru – mówi Tomasz Górkiewicz, wiceprezes zarządu LANCERTO S.A.

Prawidłowe dopasowanie marynarki można sprawdzić po zapięciu guzika. Zarówno nadmiar materiału, jak i jego marszczenie w okolicach guzika będą świadczyły o złym rozmiarze. Należy również zwrócić uwagę, by miejsce wszycia rękawów nie wykraczało poza naturalną linię ramion, zaś klapy przylegały do klatki piersiowej. Kołnierzyk koszuli powinien wystawać spod kołnierza marynarki ok. 1,5-2 cm, zaś mankiety kończyć się na przegubie nadgarstka i nieznacznie (1-2 cm) wystawać spod rękawów marynarki. Marynarka powinna zakrywać całe pośladki i kończyć się w linii ud. Idealnie będzie, jeśli podzieli sylwetkę na pół. Istotne są również spodnie o odpowiedniej długości. Powinny one swobodnie opadać na przyszwę butów (fragment cholewki z dziurkami na sznurówki) tworząc z przodu jedno małe załamanie, zaś z tyłu pozostać proste.

Kupowanie pierwszego garnituru może z początku wydawać się skomplikowane. Jednak nawet jeśli nie będziemy pamiętali o wszystkich opisanych wyżej zasadach, wizyta w salonie renomowanego producenta i pomoc profesjonalnej obsługi umożliwi bezbolesne przejście przez ten proces. Potem, już w nowym, stylowym ubraniu, możemy śmiało rzucać wyzwanie światu i świętować kolejne sukcesy. Parafrazując bohatera jednego z popularnych seriali - nic nie pasuje bardziej do mężczyzny jak garnitur.

Wyświetlony 2025 razy
© 2013-2019 by SN2.EU