wtorek, 24 lipiec 2012 21:01

Smakujemy hiszpańskich win dzięki Brindis.pl

 Niedawno miałem okazję do degustacji wyśmienitych win. Moje kubki smakowe rozpływały się od specyficznych smaków. Nie wspomnę już o znakomitym humorze, który dopisywał mi i moim współpracownikom z redakcji. Nie ma to jak relaks na koniec ciężkiego tygodnia pracy.

Przy okazji dowiedzieliśmy się bardzo ciekawych rzeczy na temat win. Czy wiecie, że w Hiszpanii jest ponad 70 winiarskich denominacji, ponad 140 odmian winogron i  ponad 4.000 winiarzy? Albo, że Gran Reserva to Wino starzone przez co najmniej 5 lat po zbiorach, w tym minimum 2 lata w dębowej beczce i 3 lata leżakujace w butelce? Jednak skupię się na winach, które rozlewaliśmy w wysokie kryształki.

 

Mallolet Blanco

D.O. Empordà
Winnica:  Roig Parals
Region:   Katalonia, Mollet de Peralada
Szczepy: Macabeo, Moscatel, Garnacha blanca
Zawartość alkoholu: 13,5 % vol.
Pojemność: 0,75l
Wino białe, wytrawne w kolorze żółtym ze złotymi refleksami, przejrzyste. Aromat świeżych owoców tropikalnych i cytrusowych.

W smaku wyczuwalne brzoskwinie oraz ananas.. Wino to wyróżnia się delikatnością i niską kwasowością.

Słodkie akcenty zawdziecza wysokiemu udziałowi winogron Macabeo oraz Moscatel,

który służy do produkcji likieru. Zaskakuje bardzo ciekawym bukietem. Idealne na letnie upalne dni...

 

 

 

Bohedal Rosado 2011

D.O.C. Rioja
Winnica: Baños Bezares
Szczepy: 50%  Tempranillo, 50% Garnacha
Pojemność: 0,75l


Bohedal Rosado to lekkie, różowe, wytrawne i młode wino, o truskawkowym, połyskliwym kolorze. Najlepiej smakuje mocno schłodzone, polecane do lekkich potraw, na piknik lub letni brunch. Winogrona zbierane ręcznie, wiek krzewów ok 40 lat, połączenie czerwonych owoców tempranillo oraz białych garnacha to bardzo popularna metoda uzyskiwania wina różowego. Efekt murowany.

 

 

 

 

 

La Plana d'en Fonoll

D.O. Terra Alta
Winnica: Cooperativa san Josep de Bot
Szczepy: Cariñena, Tempranillo, Syrah and Garnacha tinta

Wino o soczystym czereśniowym kolorze, z aromatami czerwonych owoców i delikatnymi tonami dębu. W ustach wyraźne, ale dzięki beczce dobrze wypolerowane, taninowe akcenty.

Plana de Fonoll to mieszanka szczepów garnacha tinta oraz cariñena,  z krzewów ponad 30-letnich, jak również domieszka tempranillo i syrah. Owoce pochodzą z różnych upraw, które mogą odznaczać się zróżnicowanymi warunkami glebowymi oraz mikroklimatem. Po fermentacji malolaktycznej rozpoczyna się proces starzenia w beczkach z dębu francuskiego oraz amerykańskiego. Po czterech m-cach wino zostaje zabutelkowane.

Zachęcam do degustacji po uprzednim lekkim schłodzeniu. Zwłaszcza latem to czerwone wino najlepiej smakuje w temperaturze 15-17 ºC.

 

Przechowywane w odpowiednich warunkach zachowa i rozwinie swoje walory smakowe w przeciągu 4 lat po zabutelkowaniu.

 

 

To niesamowite jak bogaty może być świat win. Jako początkujący degustator chyba polubiłem to zajęcie. Chętnie podzielę się z Wami tym co dało mi sporo do myślenia...poczytajcie tutaj - www.brindis.pl.

Czas pokaże czy rozwiniemy jeszcze nasze degusatorskie smaki. Może się jeszcze tutaj spotkamy i poznamy coś nowego.

Wyświetlony 1034 razy
Więcej w tej kategorii: « Frost Boat Party Jack on tour »
© 2013-2019 by SN2.EU