niedziela, czerwiec 23, 2024
środa, 03 lipiec 2019 10:47

Wakacje w pełnej słońca Hiszpanii – o czym trzeba pamiętać przed wyjazdem?

hiszpania hiszpania

Hiszpania od lat znajduje się w ścisłej czołówce najbardziej atrakcyjnych turystycznie kierunków europejskich. Miasta wyróżniające się zachwycającą architekturą czy sprzyjające wakacyjnemu relaksowi złote plaże to największe atuty tego kraju, przesądzające o tym, że co roku odwiedzają go goście z całego świata.

W tym zakątku Europy każdy może spędzić czas w sposób, który mu najbardziej odpowiada – uprawiając sporty wodne, korzystając z kąpieli słonecznych, zwiedzając cenne zabytki lub spacerując po kameralnych miasteczkach. Turyści doceniają również lokalną kuchnię, w której dominują takie przysmaki jak np. paella, tapas, gazpacho. W restauracjach królują także potrawy przyrządzone na bazie ryb i owoców morza, niezwykle popularne są też hiszpańskie wędliny, sery i wina.

Wszystkie te atrakcje i specjały kulinarne są dla turystów z Europy właściwie na wyciągnięcie ręki – lot z Polski zajmuje ok. 3 godziny. Warto jednak odpowiednio przygotować się do wyjazdu, by na miejscu uniknąć jakichkolwiek przykrych niespodzianek i móc w pełni cieszyć się ze swoich wymarzonych wakacji.

Plusy i minusy wycieczek do Hiszpanii z biurem podróży oraz wyjazdów planowanych samodzielnie

Obecnie dużą popularnością cieszy się samodzielne planowanie wakacji. Za największą zaletę takich wyjazdów należy uznać możliwość swobodnego modyfikowania harmonogramu wycieczki w zależności np. od aktualnej pogody czy przypadkowego odkrycia miejsca, które nie zostało uwzględnione w przewodniku, a wydaje się niezwykle atrakcyjne. Jednak pod względem organizacyjnym taka wyprawa to zwykle duże wyzwanie. Należy zmierzyć się z wybraniem i zarezerwowaniem noclegów, zapewnieniem wyżywienia, zakupem biletów wstępu i biletów lotniczych, wypożyczeniem samochodu czy poznaniem zasad funkcjonowania lokalnej komunikacji miejskiej. Warto także dobrze znać język, którym posługują się mieszkańcy danego kraju. Samodzielnie zorganizowane wyjazdy gwarantują więc dużą swobodę, ale jednocześnie wymagają od organizatorów sporego zaangażowania.

W przypadku, gdy zależy nam na wygodnych, bezstresowych wakacjach, warto rozważyć pomysł wycieczki z biurem podróży, np. Coral Travel Poland. Oferty wakacyjne są na tyle zróżnicowane, że każdy może zaplanować swój wymarzony urlop – niezależnie od tego, czy jest zwolennikiem plażowania, czy też woli spędzać czas aktywnie. Wystarczy zajrzeć do katalogu biura, np.: https://www.coraltravel.pl/wakacje/hiszpania, i wybrać najlepszą dla siebie opcję. Dla wielu turystów ważne jest również to, że na miejscu mogą skorzystać z pomocy rezydentów i doświadczonych pilotów wycieczek. Wyjazd z biurem podróży to też rozwiązanie chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi – biura często przygotowują oferty specjalnie dedykowane najmłodszym.

Największe atrakcje Hiszpanii

Turyści planujący odwiedzić Hiszpanię mogą wybrać jako swój kierunek docelowy zarówno jedną z malowniczych wysp, jak i zachwycające miasta znajdujące się w części kontynentalnej tego kraju. W ofertach biur podróży, a także w planach przygotowywanych na potrzeby samodzielnie organizowanych wyjazdów królują zwłaszcza następujące kierunki:

– Barcelona – miasto kusi turystów bajeczną architekturą oraz licznymi trasami spacerowymi. Popularnością cieszą się kameralne restauracje i kawiarnie serwujące lokalne specjały. W Barcelonie punktem obowiązkowym każdej wycieczki powinny być m.in.: zapierający dech w piersiach kościół Sagrada Família, niezwykły Park Güell czy będąca architektoniczną perełką kamienica Casa Batlló. Co ważne, wszystkie te zabytki – i wiele innych, które również można odwiedzić podczas pobytu w Barcelonie – znajdują się na liście UNESCO;

– Madryt – stolica Hiszpanii to kolejny chętnie wybierany przez turystów kierunek. W Madrycie na uwagę zasługują m.in. Pałac Królewski czy Muzeum Narodowe Prado, w którym znajdują się cenne dzieła stworzone przez wybitnych malarzy, rzeźbiarzy i rzemieślników. Z kolei fani piłki nożnej nie mogą wyjechać z tego miasta bez odwiedzenia stadionu Santiago Bernabéu, na którym regularne spotkania rozgrywa Real Madryt;

– hiszpańskie wyspy – miłośnicy plażowania chętnie wyjeżdżają np. na Majorkę, Teneryfę, Gran Canarię, Ibizę lub Fuerteventurę. Bajeczne Wyspy Kanaryjskie i Baleary kuszą turkusową, ciepłą wodą i złotym piaskiem.

Kiedy najlepiej wybrać się do Hiszpanii?

Wakacje w Hiszpanii udadzą się w każdym miesiącu, ponieważ w kraju przez cały rok odnotowywane są wysokie temperatury. W części centralnej panuje klimat kontynentalny, który charakteryzuje się upalnym, suchym latem. Podczas wakacji temperatura w Madrycie często przekracza 30 stopni Celsjusza. Podobnej pogody mogą spodziewać się turyści wybierający się w lipcu lub sierpniu do Barcelony. Dla odmiany na północy Hiszpanii temperatury są nieco niższe, a suma opadów znacznie większa. Na Wyspach Kanaryjskich zawsze jest ciepło, przy czym nawet w trakcie najbardziej gorących miesięcy letnich upały nie dają się mocno we znaki m.in. dzięki sprzyjającej wilgotności powietrza. Również klimat panujący na Balearach można uznać za korzystny – na wakacje na jedną z wysp należących do tego archipelagu warto wybrać się od maja do września.