sobota, lipiec 13, 2024
czwartek, 26 lipiec 2012 17:21

El Jimador w słońcu Meksyku

Najpopularniejsza tequila w Meksyku dojrzewa w pełnym słońcu i w otoczeniu bogatej mitologii azteckiej. Meksyk pachnie słońcem. To w jego promieniach rozkwitała bogata aztecka kultura. I to właśnie słońce stanowiło centralny punkt ich wierzeń. A jak smakuje Meksyk? Przede wszystkim Tequilą. Mówi się, że wytwarzano ją od XVI wieku, jednak już w azteckiej mitologii odnaleźć można opowieści o tequili.
Mitów na temat prawdziwego pochodzenia tego trunku jest mnóstwo. I chociaż nie można ich udowodnić, to bywają inspirujące.

Azteckie mity
Jeden z najciekawszych mitów mówi o azteckiej bogini płodności - Mayahuel. Podobno to dzięki niej odkryto agawę, z której przygotowuje się prawdziwą tequilę. Według opowieści, Mayahuel była żoną farmera i doglądając upraw, często musiała walczyć ze szkodnikami. Pewnego dnia, Mayahuel, przepędzała króliki, które akurat podjadały agawy. Zauważyła jednak, że jeden z nich wykazywał się nadzwyczajną odwagą i zamiast uciekać skakał wokół niej. Mayahuel domyśliła się skąd tak dziwne zachowanie zwierzaka i wpadła na pomysł by poszatkować serca agawy, umieścić je w słoiku i pozwolić im fermentować. W ten sposób powstała pierwsza tequila. Mayahuel uczyniono boginią agawy. Przestawiano ją siedzącą na środku rośliny, często w towarzystwie królików.

Najpopularniejsza w Meksyku
W promieniach meksykańskiego słońca do dziś dojrzewają owoce agawy. Czuwają nad nimi ludzie określani mianem Jimador – mistrzowie uprawy agawy. W hołdzie dla ich pracy Meksykanie sięgają po tequilę El Jimador. Widać wdzięczność jest wielka, gdyż sięgają po nią najczęściej – El Jimador to tequila nr 1 w Meksyku (Nielsen/ISCAM Marzec 2012).