czwartek, 19 wrzesień 2013 19:23

Dzień Niepodległości Meksyku w Sheratonie

16 września, w warszawskim hotelu Sheraton, odbyło się przyjęcie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Meksyk. Na zaproszenie ambasadora tego kraju w Polsce, przybyło wielu znamienitych gości: dyplomatów, biznesmanów oraz artystów. Bawili się przy dźwiękach doskonałej meksykańskiej muzyki, próbowali tradycyjnych, meksykańskich potraw oraz drinków na bazie tequili Herradura.

 

Día de la Independencia, Dzień Niepodległości Meksyku, przypada na 16 września. Ale uroczystości upamiętniające rocznicę rozpoczynają się w dniu zwanym El Grito, 15 września. Dokładnie 213 lat temu, 16 września 1810 roku ksiądz z Dolores miasteczka w pobliżu Guanajuato – Migiel Hidalgo y Costilla – uderzył w kościelne dzwony i wzniósł okrzyk, by wezwać mieszkańców Meksyku do walki z Hiszpanią.  Właśnie ten okrzyk nazywany jest el grito. Hidalgo stał się w ten sposób przywódcą zrywu narodowego. Po 10 - letniej walce Meksyk odzyskał niepodległość.

Na pamiątkę tej rocznicy prezydent Meksyku co roku, 15 września, o godz. 22, pojawia się na balkonie Palacio Nacional i przy akompaniamencie bijących dzwonów wznosi okrzyki na cześć poległych bohaterów oraz samego Meksyku - Viva Mexico! Następnie odśpiewywany jest hymn narodowy, a w powietrze wypuszczane fajerwerki. 

Kolejnego dnia odbywa się wielki festyn połączony z paradą, który najhuczniej obchodzony jest w stolicy – Mexico City. 

Podobne obchody odbywają się w konsulatach i ambasadach Meksyku na całym świecie. W tym również w Polsce. W tym roku ambasador Meksyku w Polsce - Ricardo Villanueva Hallal – wydał przyjęcie w hotelu Sheraton. Pojawiło się na nim ponad 400 osób. Oprócz wysokich urzędników państwowych przybyli także przedsiębiorcy, naukowcy, artyści oraz Meksykanie mieszkający w Polsce.

Ambasador w swoim przemówieniu dużo miejsca poświęcił na omówienie kwestii relacji polsko-meksykańskich oraz silnych historycznych więzi, jakie łączą te dwa kraje. Nie zapomniał również wspomnieć o roli jaką odgrywają mieszkańcy Meksyku w rozpowszechnianiu narodowej kultury poza granicami kraju.

 Po części oficjalnej odbył się bankiet, na którym wystąpił zespół Mariachis oraz meksykańscy śpiewacy operowi. Na stołach pojawiły się zaś tradycyjne meksykańskie potrawy oraz oryginalna meksykańska tequila Herradura, klasy superpremium, produkowana w 100% z błękitnej agawy. Tequlia Herradura jest trunkiem wielokrotnie nagradzanym w światowych konkursach, m.in. na The San Francisco World Spirits Competition. Unikalny smak meksykańskiego trunku sprawił, że zyskał on grono licznych wielbicieli na całym świecie. Od września na polskim rynku  dostępna jest  Herradura Plata. Tworzona według tradycyjnych receptur tequila, której szlachetny rodowód podkreśla nowa butelka, zastąpi dotychczasową Herradurę Blanco. 

Wyświetlony 1009 razy
© 2013-2019 by SN2.EU