czwartek, czerwiec 20, 2024
środa, 03 październik 2012 13:27

Tradycja i różnorodność piwnego świata nie tylko podczas Oktoberfest

Trwa największe na świecie święto piwa - Oktoberfest. Co roku przyciąga miliony miłośników piwa, pragnących odkrywać bogatą kulturę piwną oraz różnorodność światów piwa i kulinariów. Nie jedno do odkrycia mają również miłośnicy złotego trunku, którzy nie wybierają się na monachijski festiwal piwa. Kolekcja Specjalności marki Książęce otwiera nowy rozdział w sztuce kulinarnej, udowadniając, że piwo to również nieodkryte możliwości komponowania potraw z myślą o różnych stylach piwnych.
Piwo to nie tylko wyjątkowy trunek, bogactwo rytuałów, paleta kolorów, smaków i aromatów, ale kultura piwna, wciąż kiełkująca w Polsce, a rozwinięta choćby u naszych zachodnich sąsiadów. To także tak egzotycznie brzmiące sfery, jak: piwne kulinaria czy piwne rytuały. Wiedzą o tym organizatorzy największego piwnego święta – Oktoberfest, którzy od stuleci zapraszają miłośników złotego trunku z całego świata do odkrywania bogactwa i różnorodności piwnego świata.

Wszystko zaczęło się na początku XIX wieku, kiedy z okazji zaślubin księcia Ludwika, późniejszego króla Bawarii, i jego wybranki, księżniczki Therese von Sachsen-Hildburghausen na łąkach przed murami miasta zorganizowane zostały wyścigi konne. Wydarzenie to spotkało się z ogromnym entuzjazmem mieszkańców, stąd decyzja władcy o powtarzaniu go co rok. Dziś Oktoberfest przyciąga do Monachium miliony pasjonatów nie tylko doskonałego piwa ale także wyśmienitej kuchni.

Podobna myśl przyświecała powstaniu Piwnej Kolekcji Specjalności marki Książęce. Trzy różnorodne style – Czerwony Lager, Ciemne Łagodne i Złote Pszeniczne. Każde podawane w dedykowanych szklankach oraz innej, odpowiedniej temperaturze, aby jeszcze lepiej uwydatnić walory smakowe i zapachowe piwa. Tak jak podczas Oktoberfest serwowane są tradycyjne sałatki ze szpeclami, golonka z kapustą czy słynna pieczeń w towarzystwie pokaźnych rozmiarów knedla, tak każdy z wariantów Książęcego doskonale współgra z innymi potrawami. Dlatego właśnie Kolekcja sprawdzi się jako przewodnik po bogatym świecie piwa dla wszystkich jego miłośników, którzy nie będą uczestniczyć w festiwalu u naszych zachodnich sąsiadów.

Poznaj Kolekcję Specjalności Książęcego

Esencjonalny Czerwony Lager wyróżnia się wyrazistym smakiem i bogatym chmielowym bukietem. Swoją czerwono-bursztynową barwę zawdzięcza specjalnemu procesowi produkcji z wykorzystaniem słodów jęczmiennych – pilzneńskiego i karmelowego. Aby uwydatnić jego smak należy podawać go odpowiednio schłodzony do 2-5 °C w wysokiej lagerowej szklance na nóżce. Świetnie pasuje do potraw kuchni polskiej i czeskiej, grillowanych potraw czy przekąsek takich jak aromatyczne sery i świeże wędliny.

Drugim z Książęcej rodziny jest Ciemne Łagodne. Piwo, które raz na zawsze obala mit, że ciemne piwa muszą być ciężkie i trudne do picia. Dzięki kombinacji czterech odmian słodu jęczmiennego, Ciemne Łagodne charakteryzuje się łagodnym i złożonym smakiem. Słód pilzneński i monachijski nadają mu delikatny biszkoptowo – miodowy bukiet, podczas gdy słód karmelowy i palony wzbogacają trunek o intrygujące nuty czekolady i świeżo mielonej kawy. Ciemna, intensywna barwa piwa prezentuje się jeszcze bardziej atrakcyjnie, gdy podamy je w eleganckiej szklance w kształcie tulipana. Ciemne Łagodne sprawdza się w kulinarnych kombinacjach, które zaskoczą niejednego smakosza, podkreślając smak pieczonych mięs, ciemnych sosów, jak również owoców i deserów jak np. kawowe tiramisu.

Złote Pszeniczne to trzeci wariant wchodzący w skład Piwnej Kolekcji Specjalności. Piwo warzone ze słodu pszenicznego jest naturalnie mętne, a jego smak to harmonijna kompozycja karmelowych nut i delikatnej, prawie niewyczuwalnej goryczki. Dzięki odpowiedniemu poziomowi nagazowania, pszeniczny wariant Książęcego świetnie orzeźwia i gasi pragnienie. Podanie piwa w charakterystycznej dla piw pszenicznych szklance – wysokiej, zwężonej w talii sprawi, że odwdzięczy się bujną piwną czapą.

Kolekcja Piwnych Specjalności marki Książęce to bogaty wybór piwnej różnorodności. Trzy odmienne style piwa, o zróżnicowanych walorach smakowych i pasujące do szerokiego wachlarza kulinarnych propozycji. Jednocześnie dzięki swojemu delikatnemu smakowi stanowią idealną alternatywę dla osób, które pragną poszerzać piwne horyzonty, jednak boją się rozczarowania trudnym smakiem. Czerwony Lager, Ciemne Łagodne i Złote Pszeniczne stanowią preludium do wzbogacania wciąż rozwijającej się kultury i wiedzy piwnej ciekawych świata Polaków.