środa, maj 29, 2024
czwartek, 02 sierpień 2012 21:18

Czuj klimat!

30 stopni w cieni i brak jakiegokolwiek ruchu powietrza. A Ty musisz siedzieć w tej blaszanej puszce zwanej samochodem. Kombinujesz w jaki sposób dostarczyć sobie chociaż minimum tlenu. Aż tu nagle – tak! Przecież mam klimatyzację! Włączasz i... nic. Bo nie czyściłeś jej od ponad roku.
Nieskuteczność
Wadą brudnej klimatyzacji jest przede wszystkim jej brak odpowiedniego działania. Pomimo jej włączenia nie odczuwamy tego upragnionego powiewu chłodu. Co gorsza, czasem dmucha ciepłem i czujemy się tak, jakby nas wsadzono do kiepskiej mikrofalówki. Niby zawsze mamy w odsieczy okna, ale wiadomo że zimny łokieć nie jest tak skuteczny jak dobra klima.

Choroby
Brudna klimatyzacja to nie tylko  dyskomfort jazdy w upale, ale także narażanie się na groźne choroby. W naszym sprytnym urządzonku lubią się gromadzić i mnożyć różnego rodzaju grzyby, bakterie i nie rzadko też pierwotniaki, które atakują nasze drogi oddechowe. Dlatego pierwszym sygnałem do tego, że wypadałoby odświeżyć klimatyzację, jest coraz częstsze uczucie zatkanego nosa w trakcie jej używania oraz pojawienie się silnego kaszlu i kataru.

Przegląd raz do roku
Co prawda na przeglądzie technicznym jeszcze nie ma maniery sprawdzania świeżości klimatyzacji, jednak warto samemu przynajmniej raz w roku sprawdzić, czy wszystko z nią okej. Stacje diagnostyczne lub serwisy oferujące zakładanie klimatyzacji mogą dokonać jej przeglądu i w razie czego skierować nas na jej odświeżenie. Koszty odgrzybiania i wymiany płynu nie są duże – zwykle nie przekraczają 200 złotych, co przy komforcie jazdy z klimą jest raczej niewielką ceną.

Z klimą czy bez?
Jeśli nie posiadasz klimatyzacji i po prostu zastanawiasz się, czy ją w ogóle zakładać odpowiadamy: Twoja decyzja. Jest równie dużo plusów, jak też minusów montowania tego gadżeciku. Z jednej strony podwyższa komfort jazdy, z drugiej – u osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego, może pogłębiać nieprzyjemne objawy, np. duszności czy kaszel. Długa jazda z włączoną klimatyzacją może doprowadzić do przeziębienia oraz nadmiernego wysuszenia śluzówki w nosie i jamie ustnej, obniżając naszą odporność.