czwartek, maj 30, 2024
czwartek, 02 sierpień 2012 21:15

Przygotuj samochód na wyjazd

Czas urlopów to czas masowych migracji z miast. Najczęściej na wszelkiego rodzaju wycieczki wybieramy się swoim samochodem, uważając to za dużo wygodniejsze. Przede wszystkim w ten sposób zawsze mamy opcję awaryjną spania, a dodatkowo możemy zabrać dowolną ilość rzeczy. Najwyżej się wszystko poupycha w bagażniku i po sprawie. Warto jednak dokonać pewnych przygotowań naszego pojazdu przed podróżą. Jakich?
Podstawowe czynności kontrolne
Chociaż uczą nas tego na kursie na prawo jazdy, często zapominamy o podstawowych czynnościach kontrolnych. Do nich należy: sprawdzenie poziomu płynów (olej, płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, spryskiwacze), sprawdzenie stanu ogumienia oraz ciśnienia w oponach, przegląd świateł (szczególnie do jazdy dziennej oraz STOP). Są one istotne, ponieważ pomogą nam uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek po drodze na wymarzony urlop.

Niezbędnik kierowcy  amatora
Drugą sprawą jest odpowiednie wyposażenie auta na „wszelki wypadek”. Do przedmiotów, które obowiązkowo musimy w swoim bagażniku posiadać to: trójkąt ostrzegawczy, apteczka pierwszej pomocy (a w niej: bandaże – zwykłe i elastyczne, jałowe opatrunki, plastry, lateksowe rękawiczki, woda utleniona), mała gaśnica, koło zapasowe, lewarek i klucz do kół. Dodatkowo można dopakować kamizelkę odblaskową (najlepiej trzymać ją na oparciu fotela kierowcy), pompkę lub kompresor oraz mały kanister i lejek.

Pakuj rozsądnie
Istotne jest, aby w trakcie pakowania naszego wyjazdowego bagażu, pamiętać o jego równomiernym rozłożeniu. Musimy mieć także na uwadze, aby nie przeciążyć naszego samochodu – nie tylko z powodu ewentualnych kar od Inspekcji Ruchu Drogowego, ale także dlatego, że przeciążone auto staje się podsterowne. Trudniej nam wykonywać jakiekolwiek manewry i łatwiej możemy utracić panowanie nad kierownicą.

A na koniec?
Sprawdź jeszcze raz czy wszystko posiadasz. W bagażu podręcznym posiadaj takie rzeczy jak: dodatkowy komplet żarówek, bezpieczników oraz mały zestaw podstawowych narzędzi – scyzoryk, śrubokręt płaski i krzyżakowy, kilka oczek różnej wielkości oraz, jeśli to potrzebne, wichajster ułatwiający zdjęcie śruby zabezpieczającej. Jeśli wszystko masz gotowe, możesz spokojnie i bezpiecznie wyruszyć w drogę na podbój wakacyjnego klimatu!