czwartek, luty 29, 2024
czwartek, 19 lipiec 2012 20:27

Studenci Politechniki Warszawskiej i SGH konstruują bolid

Firma ArcelorMittal Poland przekazała studentom Politechniki Warszawskiej oraz Szkoły Głównej  Handlowej w Warszawie 600 kg stali, a także dodatkowe środki finansowe, które zostały  wykorzystane do budowy samochodu wyścigowego. Bolid będzie miał swoją premierę na torze  wyścigowym już we wrześniu, kiedy to wystartuje w prestiżowych zawodach Formuły SAE we  Włoszech.

Budowę pojazdu zainicjowali studenci należący do zespołu WUT Racing, którzy zajęli się zarówno  pozyskaniem funduszy na realizację projektu, jak i jego wykonaniem. Pojazd wyróżnia się zastosowaniem  zaawansowanych rozwiązań technicznych, takich jak doładowanie silnika, zawieszenie typu pullroad,  szeroką regulację kątów zawieszenia czy zaawansowany pakiet aerodynamiczny. Wsparcie finansowe,  przekazane przez ArcelorMittal Poland pozwoliło studentom wyposażyć pojazd także w takie elementy,  jak m.in.: układ przeniesienia napędu, wykonane na zamówienie półosie, układ amortyzacji czy układ  dolotowy.

Ponadto studenci zadbali także o nowoczesną,  kompozytową, wielofunkcyjną kierownicę. Jak przyznaje Mateusz Gugała – jeden z konstruktorów bolidu „Już od kilku lat start w Formule SAE był  naszym marzeniem. W końcu udało nam się pozyskać sponsorów, którzy uwierzyli w nasze możliwości  techniczne i organizacyjne. Start we wrześniowych zawodach będzie dla nas wielkim sprawdzianem”.

Po zawodach pojazd będzie wykorzystywany także do celów testowych – studenci mają nadzieję znaleźć  różne konfiguracje ustawień, które przyczynią się do poprawienia osiągów bolidu, a tym samym pozwolą  udoskonalić projekty kolejnych pojazdów. Stal przekazana przez firmę ArcelorMittal Poland posłużyła do  budowy ramy bolidu, a także do budowy przyrządów montażowych oraz platformy, która umożliwiła  dokładne pozycjonowanie elementów.

Projekt zespołu WUT Racing pokazuje, jak bardzo wszechstronnym materiałem jest stal. Cieszę się, że mogliśmy się przyczynić do realizacji ambicji i marzeń studentów. Mam nadzieję, że projekt ten zachęci także innych konstruktorów do wykorzystywania  stali przy tworzeniu innowacyjnych przedmiotów. ” – powiedziała Sylwia Winiarek, rzeczniczka ArcelorMittal Poland.