piątek, luty 23, 2024
czwartek, 02 luty 2012 19:13

Zimowe ABC dla świeżo upieczonego kierowcy – poradnik otoMoto.pl

Spadek temperatury poniżej 15 st. C w dzień oraz blisko 30 stopniowy mróz w nocy to tylko początek srogiej zimy. Wieloletni użytkownicy polskich dróg, nauczeni doświadczeniem wiedzą, że
w lutym trzeba zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie samochodu do panujących warunków atmosferycznych. Eksperci serwisu otoMoto.pl podpowiadają świeżo upieczonym kierowcom o czym należy pamiętać, aby samochód nie odmówił posłuszeństwa w trasie oraz przed ruszeniem w drogę.

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w mroźne zimowe poranki, gdy temperatura spadnie poniżej 0 st. C a samochody pokryje warstwa lodu i śniegu, należy zadbać  o odpowiednie wyposażenie samochodu. Upewnijmy się, czy mamy na wierzchu w bagażniku podstawowe sprzęty – czyli miotłę i skrobaczkę –   będziemy używać ich teraz bardzo często.

Odśnieżając samochód nie ograniczajmy się wyłącznie do przywrócenia widoczności przez szyby – pierzynę śniegu należy zrzucić również z reflektorów, tablicy rejestracyjnej oraz dachu. Przy okazji oczyszczania samochodu, należy również sprawdzić czy do szyby nie przymarzły wycieraczki i oczyścić je z lodu, który może ją porysować .

W polskich warunkach zimowych nieraz przydać może się również saperka. Podczas obfitych opadów śniegu, może być trudno dostać się do samochodu nawet po jednej nocy, nie mówiąc już o sytuacji, gdy chcemy wyruszyć w drogę po kilkudniowej przerwie w użytkowaniu samochodu.

Ponadto, aby nie mieć problemów z dostaniem się do wnętrza samochodu – również po to, by wydobyć akcesoria niezbędne  do odśnieżania samochodu, warto pamiętać o pokryciu uszczelek drzwi preparatem silikonowym, który zapobiega ich zamarzaniu.

Pamiętajmy, że jak już odkopiemy samochód ze śniegu i uda nam się dostać do jego środka,  możemy być niemiło zaskoczeni brakiem reakcji samochodu na przekręcany kluczyk w stacyjce. Wyładowany akumulator to częsta przyczyna unieruchomienia samochodu, dlatego sprawdźmy datę jego zakupu. Nowe akumulatory mają żywotność około 3 lat, nie czekajmy więc z wymianą do ostatniej chwili. Sprawność działania akumulatora zawsze możemy sprawdzić w warsztacie samochodowym. Przy tej okazji powinniśmy dokonać również przeglądu szczególnie istotnych zimą elementów: układu hamulcowego, systemu ASP/ABS oraz klimatyzacji.

Jeśli nie używamy wielosezonowych płynów chłodniczych, hamulcowych i do spryskiwaczy, nie możemy zapomnieć o ich wymianie na takie, które będą odporne na zamarzanie.
Zimą karoseria naszego samochodu narażona jest na niszczące działanie soli drogowej. Chcąc zapobiec powstawaniu korozji, przed opadami śniegu powinniśmy zabezpieczyć nadwozie auta woskiem.

Warto pomyśleć również o łańcuchach – przydatnych podczas obfitych opadów śniegu i gołoledzi. Potrzeba ich stosowania oznacza naprawdę trudne warunki atmosferyczne, dlatego warto przećwiczyć ich zakładanie wcześniej, aby w momencie gdy będą potrzebne, założyć je na opony szybko i sprawnie.  


Eksperci otoMoto.pl radzą:

W czasie mrozów koniecznie:
- zmień opony na zimowe
- zakonserwuj nadwozie
- wymień płyny na zimowe
- sprawdź żywotność swojego akumulatora
- pokryj uszczelki drzwi i zamek preparatem silikonowym
- kup płyn do rozmrażania szyb i zamka