sobota, lipiec 20, 2024
niedziela, 23 październik 2011 23:06

Raport Cars Online - badanie rynku motoryzacyjnego

Warszawa, Paryż, 19 października 2011r. - Grupa Capgemini, jeden z wiodących światowych dostawców usług konsultingowych, technologii informatycznych i outsourcingu, ogłosiła wyniki trzynastej edycji dorocznego badania globalnego rynku motoryzacyjnego, Cars Online 11/12.

Tegoroczny raport ukazuje wzrost zainteresowania zakupem samochodów przez Internet i rosnący popyt na nowe pojazdy na rynkach rozwiniętych (66 procent w porównaniu z 61 procent w 2010). Jednocześnie wielu konsumentów zasygnalizowało odsunięcie decyzji o zakupie samochodu do czasu ustabilizowania się sytuacji gospodarczej. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na przemysł motoryzacyjny są nowe trendy w prawie własności, takie jak współużytkowanie pojazdów, oraz rozwój technologiczny i związane z nim aplikacje na telefony typu smartfon. Powodem zmian są rosnące oczekiwania klientów i możliwości wynikające z większej dostępności nowych kanałów informacji, metod wyszukiwania i sposobów zakupu pojazdów.

 


Najważniejsze wnioski z tegorocznego badania:


Zwiększa się rola Internetu w procesie kupna pojazdu, jednocześnie coraz mniej osób wyraża zainteresowanie obejrzeniem auta w salonie. Na etapie wyszukiwania, porównania, jak i zakupu odnotowano wzrost użycia Internetu przez konsumentów do niemalże 94 procent. Zmiana ta jest również po części spowodowana wzrostem użycia Internetu w krajach rozwijających się.Rośnie wpływ serwisów społecznościowych. 71 procent badanych stwierdziło, że prawdopodobnie zdecydowałoby się na zakup pojazdu, jeśli natknęliby się na pozytywne komentarze opublikowane na portalach społecznościowych.Wraz z przesunięciem uwagi na pojazdy elektryczne, nieustannie wzrasta zainteresowanie klientów pojazdami ekologicznymi. 44 procent konsumentów (wzrost o 3 punkty z 41 procent w 2009 r.) oświadczyło, że posiadają obecnie samochód oszczędny lub napędzany paliwami alternatywnymi, a 39 procent planuje kupić pojazd ekologiczny (w 2009 roku było to 30 procent).Spada przywiązanie klientów do marki. 61 procent konsumentów stwierdziło, że byliby skłonni kupić, bądź wynająć auto tej samej marki co ich obecny samochód, w porównaniu z 65 procent w 2010 roku.W związku ze wzrostem zainteresowania wynajmem pojazdu „na godziny” zamiast posiadaniem własnego auta i reorientacją zainteresowania z produktów na usługi, wzrasta zapotrzebowanie na alternatywne sposoby kupna. Prawie 40 procent respondentów rozważyłoby rozwiązania takie jak współużytkowanie pojazdu, co oznacza wzrost w porównaniu do 35 procent w 2010 r.


Rola Internetu i serwisów społecznościowych


Popularyzacja Internetu oraz wzrost użycia tabletów i smartfonów, mają coraz większy wpływ na decyzję w procesie zakupu pojazdu. Podstawowe informacje o produkcie takie jak cena, dane pojazdu, bądź porady o jego użytkowaniu pozostają głównymi zapytaniami konsumentów w Internecie. Badanie wskazuje również na rosnące zaufanie do serwisów społecznościowych i opinii innych użytkowników Internetu jako źródeł informacji o samochodzie, sprzedawcy i recenzjach innych klientów, lub ekspertów motoryzacyjnych. W tegorocznym badaniu 42 procent konsumentów (w porównaniu z 37 procentami przed dwoma laty) stwierdziło, że prawdopodobnie zdecydowałoby się na zakup pojazdu za pośrednictwem Internetu. Klienci przeciwni zakupom przez Internet, decyzję argumentują niemożnością przetestowania pojazdu, otrzymaniem pełnej informacji o produkcie i cenie oraz obejrzeniem zdjęć i wideo pojazdu. Wymienione problemy pozostają niezmienne od lat, ale są czytelne i powinny być uwzględnione przez dealerów i producentów aut w ich strategii zarządzania kanałami sprzedaży i kontaktów z klientami.


Alternatywne sposoby zakupu: Potrzebna jest całościowa strategia


W związku z kurczeniem się cyklu sprzedaży i w konsekwencji ograniczeniem możliwości bezpośredniej interakcji pomiędzy klientem i dilerem, rośnie tendencja do nowatorskiego podejścia do zakupu i własności pojazdów. Zainteresowanie alternatywnymi sposobami kupna, współużytkowaniem, czy wynajmem pojazdów jest szczególnie widoczne wśród młodszych konsumentów. Jeśli ta tendencja się utrzyma, może to stanowić istotną zmianę w sposobie myślenia konsumentów o zakupie samochodu i własności oraz skłonić przemysł do rozważenia alternatywnych modeli biznesowych. Uwzględniając potencjalny wpływ tej zmiany na systemy rozliczeń, przepływy pieniężne i usługi finansowe, niektóre wypożyczalnie samochodów już rozpoczęły programy pilotażowe, a producenci samochodów eksperymentują z modelami biznesowymi, by dostosować się do nowych zachowań konsumenta.


Pojazdy ekologiczne: Samochody elektryczne w centrum uwagi


Zainteresowanie klientów pojazdami ekologicznymi cały czas wzrasta i w tym roku, po raz pierwszy w historii, na rynek globalny trafiły pojazdy elektryczne. W związku z wahaniami cen paliw, wzrostem zainteresowania ochroną środowiska, rządowym ulgom podatkowym oraz innym zachętom, oczekuje się, że ten trend utrzyma się w dłuższym okresie. W tegorocznym badaniu 42 procent respondentów spodziewa się że w pełni elektryczne pojazdy będą realną (pod względem cen i dostępności) opcją sprzedaży w ciągu dwóch lat, w porównaniu z 36 procent w roku ubiegłym. Dodatkowymi rodzajami pojazdów wskazanymi przez respondentów są m.in. pojazdy z napędem hybrydowym, zasilane bio-dieslem, ogniwami paliwowymi i gazem ziemnym. Największą przeszkodą w zakupie pojazdów zasilanych alternatywnymi paliwami nadal stanowi cena, a w dalszej kolejności, zasięg baterii, niezawodność i bezpieczeństwo. Dodatkowym zmartwieniem dla klientów rozważających zakup pojazdów elektrycznych jest brak miejsc ładowania. Celem zapewnienia niezbędnej infrastruktury oraz wsparcia rozwoju w kierunku e-mobilności, przemysł motoryzacyjny potrzebuje wypracowania skutecznych rozwiązań i współpracy z rządem oraz stronami trzecimi.


"Niepewność w światowej gospodarce i niestabilność cen paliw wciąż negatywnie wpływają na przemysł  motoryzacyjny, ale zaczynamy dostrzegać pozytywne oznaki ożywienia - najbardziej wyraźnie  poprzez wzrost liczby nabywców nowych samochodów na rynkach rozwiniętych", powiedział Nick Gill, lider sektora motoryzacyjnego w Capgemini. "Jednak wraz z rozwojem technologii produkcji i sprzedaży samochodów, przemysł musi nadążać za zmianami oraz zrozumieć jak ewoluuje dynamika konsumentów. Szczególnie, w celu zapewnienia rentowności, wziąć pod uwagę jaki wpływ na ich działalność mogą mieć te zmiany w nadchodzących latach".
Pełen raport oraz bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.capgemini.com/carsonline

Informacje na temat badań przeprowadzonych przez Capgemini pod nazwą „Cars Online 10/11”Na potrzeby badań „Cars Online 10/11” firma Capgemini przeprowadziła ankietę wraz z firmą sondażową SmartRevenue z siedzibą w Ridgefield, w stanie Connecticut (USA). Wszystkie analizy oraz interpretację danych przeprowadziła firma Capgemini przy współpracy z wydziałem Car Internet Research Program (CIRP) Uniwersytetu w Ottawie (Kanada).
W ankiecie udział wzięło łącznie 8 tys. konsumentów z ośmiu krajów: Brazylii, Chin, Francji, Niemiec, Indii, Rosji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Wszyscy respondenci byli uczestnikami rynku motoryzacyjnego (zakup lub leasing samochodu w ciągu dwóch miesięcy planowało 25% ankietowanych, w ciągu od dwóch do sześciu miesięcy – 36%, w ciągu od siedmiu do 12 miesięcy 39%). Raport zawiera globalną, szczegółową analizę zachowań konsumentów w procesie kupna samochodów z uwzględnieniem wzorców zakupowych, wykorzystaniem mediów społecznych, zakupów przez Internet, pojazdów ekologicznych, interakcji z klientem, obsługi posprzedażowej oraz serwisu.
O Capgemini’s Automotive PracticeCapgemini’s Automotive Practice świadczy usługi dla 14 z 15 największych, światowych producentów, oraz 13 z 17 największych dostawców samochodów. Ponad 3 tys. specjalistów w zakresie rynku motoryzacyjnego dostarcza rozwiązań takich jak: Integrated Lead Management, B2C Web Strategy, Service and Parts Management, Supplier Transformation, Optimization of Dealer-Focused Operations, Electric Vehicles and e-Mobility Services, Application Outsourcing for Automotive OEMs i Global Emerging-Market Sourcing
Więcej informacji na stronie:

www.capgemini.com/automotive.