niedziela, luty 25, 2024
środa, 12 maj 2021 12:49

Najpopularniejsze systemy bezpieczeństwa w samochodach

nowe systemy bezpieczeństwa nowe systemy bezpieczeństwa pixabay

Z roku na rok producenci samochodów prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych technologii i systemów, mających na celu zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa kierowcom i pasażerom, a także pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Najnowsze samochodu rozpoznają obiekty, “odnajdują” się po zmroku, a nawet są w stanie zatrzymać pojazd, by uniknąć zderzenia.

 

Wyposażenie i innowacje, które znajdują się w nowoczesnych pojazdach mają znaczącą zaletę - mogą uratować życie. Każdego roku pojawia się kilkanaście do kilkudziesięciu nowych systemów bezpieczeństwa kierowanych w stronę przemysłu motoryzacyjnego. Warto więc wiedzieć, na które elementy powinniśmy zwrócić uwagę wybierając nowy samochód.

Podstawowe wyposażenie każdego auta

System ABS, ASR, ESP oraz EBD i BAS stanowią podstawowe wyposażenie każdego samochodu. Pierwsza grupa to dobrze znane większości kierowców systemy, które od lat są wykorzystywane w samochodach, a ich zadaniem jest zapewnienie stabilności toru jazdy oraz ograniczenie poślizgu kół. System ABS (Anti-Lock Braking System) nie dopuszcza do blokowania się kół w trakcie hamowania, system ASR (Acceleration Slip Regulation) kontroluje prędkość obrotową kół napędzanych i nienapędzanych, a w niektórych przypadkach minimalizuje ją do prędkości obrotowej silnika. W podstawowym zestawie technologii dbających o nasze bezpieczeństwo znajduje się również system ESP (Electronic Stability Program), który jest nieoceniony podczas jazdy w niekorzystnych warunkach pogodowych oraz w sytuacji kiedy ruszamy pod górę, ponieważ jego zadanie polega na skutecznym zabezpieczeniu kół przed poślizgiem.

Zwróćmy również uwagę na system BAS (Brake Assist System), który jest dodatkiem do systemu ABS i wspomaga proces hamowania. Ułatwia on zatrzymanie samochodu, poprzez kontrolowanie szybkości wciskania pedału hamulca, dzięki temu może sprawnie wykryć konieczność awaryjnego hamowania i jednocześnie zwiększyć ciśnienie w układzie hydraulicznym, co finalnie pomoże sprawniej zatrzymać samochód. Również system EBD (Electronic Brakeforce Distribution) jest technologią, której zadaniem jest wspomaganie hamowania, poprzez stabilizację auta która polega na rozprowadzeniu siły hamowania pomiędzy poszczególnymi kołami pojazdu.

Jeszcze więcej komfortu i bezpieczeństwa

Wymagania nieustannie rozwijającego się rynku motoryzacyjnego sprawiają, że technologie zapewniające bezpieczeństwo, które jeszcze do niedawna pojawiały się wyłącznie w samochodach wyższej klasy, dzisiaj trafiają również do pojazdów z tańszej półki. Producenci usprawniają elektronikę, komputery pokładowe i pozostałe systemy, sprawiając, że technologie zaczynają ingerować w sposób prowadzenia przez nas samochodu i mają realny wpływ na poziom naszego komfortu jazdy i bezpieczeństwa.

Bardzo pomocny okazuje się system TSR, który samodzielnie rozpoznaje znaki drogowe i informuje kierowcę o zbliżających się zagrożeniach czy ograniczeniach prędkości. Technologia TSR (Traffic Sign Recognition) działa na zasadzie magazynowania danych o znakach drogowych, bazując na obrazie z przedniej kamerki pojazdu lub z zainstalowanej nawigacji GPS.

Równie wartościowy podczas jazdy może być system Line Assist, tzw. asystent pasa ruchu. W sytuacji przekroczenia linii własnego pasa, bez uprzedniego uruchomienia kierunkowskazu układ informuje kierowcę, pokazując komunikat lub uruchamiając wibracje na kierownicy.

Wybierz nowe, bezpieczne auto

Chcesz jeździć bezpiecznym samochodem, wyposażonym w nowoczesne systemy bezpieczeństwa ale nie chcesz inwestować znacznej ilości gotówki w zakup nowego auta? Nie musisz kupować nowego samochodu, aby zapewnić komfort i najwyższy poziom bezpieczeństwa sobie i Twoim pasażerom. Możesz skorzystać z oferty wynajmu długoterminowego samochodu, i wybrać fabrycznie nowy samochód w ramach abonamentu, wyposażony we wszystkie najnowocześniejsze systemy.

Postaw na komfort i gwarancję niezawodności

Decydując się na samochód w abonamencie otrzymujesz nie tylko gwarancję niezawodności, ale również pełen pakiet usług, który dodatkowo zadba o Ciebie podczas podróży. W cenie abonamentu zyskujesz opiekę serwisową oraz darmowe przeglądy samochodu przez cały okres trwania umowy. Auto w Qarsonie możesz wynająć na okres 12 miesięcy. Rok to idealna długość czasu, aby ocenić dopasowanie usługi do naszego stylu życia oraz wybrany model auta do naszych potrzeb.