niedziela, czerwiec 23, 2024
poniedziałek, 17 grudzień 2018 16:17

Co ile kilometrów należy wymieniać pasek rozrządu?

Wymiana oleju, montaż opon zimowych, wymiana rozrządu – każda z tych usług często traktowana jest jako zbędny wydatek. Jednak pomijanie takich czynności w konsekwencji prowadzi do konieczności przeprowadzenia poważnych napraw w warsztacie mechanika.

Jak często należy wymieniać pasek rozrządu i elementy współpracujące (rolki prowadzące, uszczelniacze wału korbowego i wałków rozrządu oraz rolka napinająca), aby uniknąć awarii silnika?

Do czego służy rozrząd?

Rozrząd ma za zadanie przenieść siłę napędową z wału korbowego na wałki rozrządu. Prędkość, z jaką się obracają, odpowiada częstotliwości otwierania i zamykania się zaworów ssących oraz wydechowych w komorach spalania paliwa. Rozrząd odpowiada też za pompowanie wody w układzie chłodzenia, a więc pośrednio również za temperaturę silnika. Nieprawidłowe funkcjonowanie tej części może doprowadzić do zniszczenia całego układu napędowego. Dlatego wymiany należy zawsze dokonywać w serwisach polecanych przez zaufane źródła, które znajdziesz na przykład na Motointegrator.com.

Co sugerują producenci aut?

Większość producentów zaleca wymianę paska rozrządu i elementów współpracujących co 4 lata, chyba że od ostatniej wymiany przejechałeś więcej niż 100-120 tysięcy kilometrów.

Objawy sugerujące konieczność wymiany

Symptomy świadczące o zużyciu paska i konieczności jego natychmiastowej wymiany to:

  • utrata zębów z powierzchni paska,
  • widoczne pęknięcia,
  • widoczne zabrudzenia od oleju silnikowego.

Warto pamiętać, że zazwyczaj nie da się dokładnie ocenić stanu zużycia paska, dlatego lepiej jest wymieniać go zgodnie z zaleceniami producenta.

Jakie są inne powody zalecanej wymiany paska?

Jeżeli podczas wizyty u mechanika okaże się, że pasek ociera się o boki rolek prowadzących, jest zaolejony lub łożyska rolek są uszkodzone, konieczna jest wymiana rozrządu. Cena usługi zależy od modelu samochodu, jednak zawsze jest niższa niż koszt remontu silnika w przypadku zerwania paska. Ponadto, jeśli zostanie on zdemontowany z innego powodu niż jego uszkodzenie, także należy go wymienić. Podobnie jest, gdy kupiłeś używane auto, ale nie masz pewności co do daty ostatniej wymiany elementu i faktycznego przebiegu. W ramach profilaktyki najlepiej zmienić wtedy pasek na nowy.

Nie warto ryzykować zerwania paska

Większość produkowanych dzisiaj samochodów posiada napęd kolizyjny. Oznacza to, że po zerwaniu paska następuje zderzenie tłoków z zaworami, czyli kompletne zniszczenie silnika. Koszty związane z naprawą są wtedy na tyle duże, że w wielu przypadkach auto nadaje się już tylko do rozebrania na części.