piątek, maj 31, 2024
środa, 17 październik 2018 11:06

Filtry do pojazdów osobowych

W każdym samochodzie znajdują się różne rodzaje filtrów. Nieprawidłowa praca jednego z nich może skutkować awarią pojazdu.

Warto więc wiedzieć, jakie są podstawowe filtry do samochodów osobowych i jak często należy je wymieniać.

Filtr oleju

Zadaniem filtru oleju jest zatrzymywanie zanieczyszczeń znajdujących się w oleju silnikowym. Jest to filtr bardzo czuły, dlatego skutecznie oczyszcza olej trafiający do silnika. Bardzo ważna jest jego regularna wymiana, ponieważ zużyty nie spełnia prawidłowo swojej funkcji. Wybierając filtr oleju, należy sprawdzić, jaki model pasuje do danej jednostki napędowej. Wymiana odbywa się za pomocą specjalnego klucza, przypominającego kółko z rączką. Filtr wymienia się każdorazowo podczas wymiany oleju, czyli zwykle raz do roku lub po przejechaniu 10000 – 20000 kilometrów. Koszt wymiany to ok. 50 złotych.

Filtr paliwa

Filtr paliwa oczyszcza paliwo. Znajdujące się zarówno w ropie, jak i benzynie zanieczyszczenia mogą uszkodzić silnik. Obecne silniki diesla oraz benzynowe są bardzo czułe na takie zabrudzenia, dlatego należy dbać o regularną wymianę filtra. Zaleca się wykonać ją po przejechaniu 15000 – 50000 kilometrów. Wymiana jest bardzo łatwa, choć trzeba zwrócić uwagę na to, w jakim kierunku płynie paliwo. Koszt wymiany zwykle nie przekracza 150 złotych.

Filtr powietrza

Zadaniem filtru powietrza jest oczyszczanie powietrza, trafiającego do silnika. Przechodzi przez niego nawet kilka tysięcy litrów powietrza w ciągu minuty. W przypadku, gdy jest uszkodzony lub zużyty, do silnika mogą przedostać się drobinki kurzu oraz inne zanieczyszczenia, co powoduje skrócenie jego żywotności. Co kilka tysięcy kilometrów należy skontrolować stan filtra. Wymiana konieczna jest co 15000 – 20000 kilometrów. Koszt usługi wynosi ok. 100 złotych.

Filtr kabinowy

Filtr kabinowy odpowiada za oczyszczanie powietrza, które dostaje się do kabiny przez nawiew. Na tym filtrze osadzają się drobne zanieczyszczenia i wilgoć, co stanowi doskonałe warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Z tego właśnie względu zaleca się go wymieniać co 15000-20000 kilometrów – osoby wrażliwe oraz alergicy mogą to robić nawet raz w roku, np. po zimie. Koszt wymiany to ok. 80 złotych.