wtorek, październik 03, 2023
wtorek, 30 maj 2017 12:15

Dealerzy mogą zarabiać więcej

Systemy telematyczne są wykorzystywane przez coraz więcej branż związanych z motoryzacją. Zastosowanie systemów monitoringu przez firmy posiadające duże floty pojazdów wydaje się czymś zupełnie naturalnym. Nie powoduje zdziwienia fakt, że po nowoczesne systemy telematyczne sięgają firmy ubezpieczeniowe lub nawet firmy z branży rozrywkowej. Zbieranie coraz większej ilości danych przynosi szereg korzyści. Zarówno po stronie kosztowej jak i dochodowej. Czy beneficjentem takich rozwiązań mogą być także dealerzy samochodowi?

Co umożliwia telematyka?

Dzięki zastosowaniu dedykowanych systemów i urządzeń możliwe jest bieżące monitorowanie przebiegu pojazdu oraz jego stanu technicznego. Możliwe jest analizowanie stopnia zużycia części oraz wykorzystania innych materiałów niezbędnych do bezpiecznej eksploatacji pojazdu.  dane zbierane rzez „czarne skrzynki”, czyli niewielkie urządzenia zamontowane w pojazdach, zapewniają możliwość analizowania stylu jazdy kierowcy. Każda firma dysponująca takimi danymi może je wykorzystywać w celach marketingowych, bo wiedza o klientach jest podstawą nowoczesnego marketingu. A jeżeli informacje o klientach są precyzyjne to możliwe jest również przygotowanie niezwykle precyzyjnych narzędzi.

Dealer, który przekona klientów do instalacji systemu monitoringu uzyska bardzo dużo danych. Jak może je wykorzystać? Możliwości są nieograniczone.

Co może zrobić delaer?

Nowoczesne samochody to bardzo skomplikowane maszyny. Naszpikowane są elektroniką i supernowoczesnymi systemami, które w założeniu mają ułatwiać życie kierowcom. Niestety elektroniki jest tak dużo, że wielu posiadaczy aut nie jest w stanie poprawnie odczytywać komunikatów wysyłanych przez ich pojazdy. Jeżeli komunikaty te trafiałyby do dealera, mógłby on w prosty sposób pomagać klientom w codziennej eksploatacji pojazdów. Informować ich o kłopotach z pojazdami, a w szczególnych przypadkach dokonywać zdalnych napraw.

Już sama znajomość aktualnego przebiegu pojazdu pozwala na podejmowanie działań marketingowych. Po pierwsze stwarza możliwość kontaktu z klientem i poinformowania go o niezbędnych działaniach serwisowych w momencie, gdy są one niezbędne. Po drugie wiedza kiedy klient będzie wykonywał przegląd swojego pojazdu umożliwia przygotowanie akcji rabatowych lub promocyjnych, które z jednej strony zwiększą zadowolenie klienta, a z drugiej strony mogą spowodować, że kupi on więcej usług oferowanych przez dealera.

Monitoring zbiera również dane o stylu jazdy. A styl jazdy ma wpływ na koszty eksploatacji samochodu. Dealer dysponując takimi danymi może proponować klientom rozwiązania, które sprawią, że koszty użytkowania pojazdu będą spadały. W efekcie klienci będą postrzegać dealera za profesjonalnego doradcę, a nie tylko sprzedawcę.

Takie działania mogą wzmocnić lojalność klienta i spowodować, że nie będzie on poszukiwał alternatyw. Klienci poszukują doskonałej jakości obsługi i doradztwa. Pracownicy dealera, wyposażeni w dane z monitoringu GPS pojazdów, będą w stanie nie tylko szybko odpowiadać na pytania zadawane przez klientów, ale również działać proaktywnie i proponować usługi, o których klient nawet nie pomyśli. Dzięki temu dealerzy mogą zarabiać więcej na serwisie pojazdów, ale także powodować u klientów większą skłonność ponownego zakupu pojazdu tej samej marki. I oczywiście korzystania z usług sprawdzonego i profesjonalnego dealera.

Źródło: Finder - Monitoring samochodów