środa, maj 29, 2024
środa, 13 kwiecień 2016 14:36

Pęknięta szyba – co z nią zrobić?

Wystarczy chwila nieuwagi – najechanie na kamyk, który odpryśnie, przejechanie pod wystającą gałęzią… I nieszczęście gotowe. Szyba pękła. Co z nią zrobić? Wiele osób bagatelizuje niewielkie pęknięcia, zarysowania czy tak zwane „pajęczynki” na szybie samochodowej. Jest to niestety bardzo duży błąd. O ile w szybach bocznych bardziej chodzi o efekt wizualny, tak już w przypadku szyby przedniej pęknięcie może ograniczyć widoczność, a to z kolei może doprowadzić do wypadku.

Dodatkowo, z czasem pęknięcie na szybie może się powiększać, co będzie generowało większe koszty naprawy lub też wymiany szyby na nową.

Dlaczego warto dokonać naprawy szyby samochodowej już w momencie, gdy zauważymy uszkodzenie? Przede wszystkim dlatego, aby zminimalizować koszty takiej naprawy. Jak to zostało wyżej wspomniane, im większe pęknięcie, tym wyższe koszty naprawy. Często, gdy pęknięcie na szybie jest bardzo duże, nie ma już możliwości naprawienia jej. Pozostaje jedynie wymiana całej szyby, co jeszcze bardziej zwiększa koszty dla właściciela samochodu. Naprawa małego uszkodzenia szyby nie jest kosztowna i trwa bardzo krótko (około pół godziny). Dzięki profesjonalnej naprawie, przy pomocy dedykowanych ku temu zestawów szyby zachowują właściwości, takie jakie mają nowe fabrycznie szyby. Odpryski na szybie i inne niewielkie uszkodzenia naprawia się przy pomocy żywicy utwardzanej przy pomocy ultrafioletu. Taka naprawa zapobiega również dalszemu powiększaniu się odprysku.

Gdzie można naprawiać szyby samochodowe? W Warszawie i innych dużych miastach znajduje się wiele specjalizujących się w tym zakładów. Najlepiej wybrać taki, który ma dobrą opinię wśród klientów (opinie o zakładzie można sprawdzić między innymi na lokalnych forach internetowych) i korzysta z wysoce specjalistycznego sprzętu do naprawy. Warto wcześniej sprawdzić, jakie terminy oferuje zakład (w przypadku naprawy szyby im krótszy termin, tym lepszy), a także czy można liczyć na rabaty pozwalające jeszcze bardziej zminimalizować koszt naprawy. Przy okazji wizyty w zakładzie naprawczym można również sprawdzić parametry szyby – czy jest ona szczelna, czy też uszczelni muszą być wymienione na nowe.