niedziela, 29 grudzień 2019 12:05

E-recepta, Twoja zdrowa przyszłość

Wraz z postępem technologicznym przestaliśmy stać w kolejkach do banków, teraz każdy z Nas może dokonać przelewu lub zrobić zakupy nie wychodząc nawet z domu. W czasach, których wszystko chcemy załatwić błyskawicznie, a informacje niegdyś zarezerwowane wyłącznie dla specjalistów stały się ogólnodostępne, nie może oczywiście zabraknąć miejsca dla medycyny.

 

 W styczniu 2019 roku wprowadzone zostały "E recepty", dzięki czemu stanie w kolejce w przychodni medycznej zaczyna odchodzić w niepamięć. Jest to szczególnie wygodne dla osób przyjmujących leki przewlekle, emerytów oraz ich opiekunów, ludzi roztargnionych lub podróżujących po za granicę kraju.  Aby zyskać dostęp do systemu, należy zarejestrować się w IKP (Internetowe Konto Pacjenta). Aby to zrobić należy mieć zarejestrowany Profil Zaufany, którego od niedawna używamy rozliczając się z urzędem skarbowym. Warto to zrobić już teraz, ponieważ od stycznia 2020 roku recepty elektroniczne staną się obowiązkowe, oprócz tego będziemy na bieżąco ze swoją dokumentacją medyczną http://4tune.pl/e-recepta-jak-zrealizowac.
 W dniu dzisiejszym istnieje szereg programów, umożliwiających wystawianie E-recept przez lekarzy jednak programy te pisane są przez prywatnych programistów. Aby temu zapobiec CSIOZ (Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia) pracuje nad wprowadzeniem projektu P1 (Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych) http://4tune.pl/platforma-p1-rejestracja-i-logowanie.                                       

System P1 będzie składał się z kilkunastu podsystemów oraz aplikacji, najważniejsze z nich to :

Strona internetowa - służy ona do udostępniania artykułów oraz komunikatów Ministra Zdrowia. Platforma umożliwi także publikowanie treści multimedialnych np.: Filmów tematycznych, muzyki, obrazów.
Konto Pacjenta - służy do udostępniania swojej dokumentacji medycznej dla lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów. Pacjent będzie miał także możliwość wyboru treści które chce udostępnić.
System Gromadzenia Danych Medycznych - Tutaj będą gromadzone i zapisywane dane recept oraz skierowań.
Aplikacja - umożliwia ona wystawianie elektronicznych dokumentów medycznych np.: skierowań, recept. Po zweryfikowaniu podpisem elektrycznym będą one zapisywane w systemie P1.
Rejestr E-Recept.
 Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli cieszyć się poprawą jakości świadczonych usług, poprzez lepszą dostępność naszych danych medycznych (bez względu na czas i miejsce), ich bezpieczne przechowywanie oraz oczywiście czytelny wgląd w nową formę recepty. System ten doskonale sprawdza się w innych państwach np.: Szwecji, Chorwacji. 

  Jak widać na wyżej przedstawionym schemacie (Źródło CSIOZ), korzystanie z systemu jest intuicyjne i bardzo proste, bez problemu powinni sobie także poradzić z nim osoby starsze. W trosce o waszych najbliższych, szczególnie tych w wieku emerytalnym warto dać im ten artykuł do przeczytania oraz wytłumaczyć podstawy korzystania z tego systemu. Mając wgląd w dane medyczne swoich rodziców/dzieci/dziadków już nie będziemy musieli stale martwić się o ich stan zdrowia. 

Wyświetlony 123 razy
© 2013-2019 by SN2.EU