niedziela, czerwiec 16, 2024
środa, 18 grudzień 2019 19:09

Sposoby i zdejmowania zakładania soczewek

Zakładanie soczewek Zakładanie soczewek

Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych tylko za pierwszym razem wydaje się skomplikowane. W rzeczywistości bardzo szybko dochodzi się do wprawy w tych czynnościach, co powoduje, że zajmują one dosłownie chwilę rano i wieczorem. Rozpoczynając noszenie soczewek kontaktowych, najczęściej dopasowujemy je w salonie optycznym, gdzie okuliści z pewnością pomogą nam przy ich pierwszym zakładaniu i zdjęciu

O czym warto pamiętać wykonując tę czynność samodzielnie?

 

Higiena przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe bezpośrednio dotykają powierzchni naszego oka, co powoduje, że koniecznie musimy zachować niezbędną higienę w trakcie ich zakładania i zdejmowania. Przed rozpoczęciem tych czynności zawsze umyjmy więc ręce, najlepiej bezzapachowym, delikatnym mydłem o pH neutralnym dla skóry. Pamiętajmy też, aby rozpoczynać zdejmowanie i zakładanie soczewek zawsze od tego samego oka. W ten sposób unikniemy pomyłki przy chowaniu ich do pudełka lub jeśli w każdym oku mamy inne wartości do korygowania.

Jak zakładać soczewki kontaktowe?

Wyjmując soczewkę z opakowania lub pudełka, warto sprawdzić, czy nie wywinęła się ona przypadkiem na drugą stronę. Można to zrobić, umieszczając soczewkę na czubku palca i zobaczyć, czy ma ona kształt doskonałej półkuli. W takim przypadku wszystko jest w porządku. Jeśli natomiast jej krawędzie wywijają się na zewnątrz, należy wywinąć ją w drugą stronę. W przypadku soczewek Acuvue pomocne są również cyfry 123, które pomagają zorientować się, czy soczewka jest wywinięta w prawidłową stronę – polecamy poradnik: https://www.acuvue.pl/noszenie-pielegnacja-soczewek/zakladanie-i-zdejmowanie-soczewek

Palcami ręki bez soczewki przytrzymujemy następnie delikatnie górną powiekę oka, na które ją nakładamy. Wolnymi palcami ręki z soczewką przytrzymujemy dolną powiekę, a następnie umieszczamy delikatnie soczewkę na powierzchni oka, patrząc jednocześnie ku górze. Powoli puszczamy powiekę i zamykamy oczy, aby soczewka mogła idealnie się ułożyć. Następnie te same czynności wykonujemy z drugą soczewką.

Jak zdejmować soczewki kontaktowe?

Zdjęcie soczewek kontaktowych wykonujemy oczywiście również umytymi i osuszonymi rękoma. Można przybliżyć palec wskazujący do powierzchni oka do momentu aż poczujemy dolną krawędź soczewki. Następnie zsuwamy ją palcem na dolną część oka. Durgi sposób zdejmowania soczewki to ściśnięcie jej kciukiem i palcem wskazującym, co pozwala na wygodne wyjęcie jej z oka. Jeśli używamy soczewek jednodniowych, wyrzucamy je do kosza. Soczewki wielokrotnego użytku czyścimy płynem dezynfekującym i umieszczamy w specjalnym pudełeczku na noc, zalewając je tym samym płynem.