niedziela, czerwiec 16, 2024
sobota, 28 grudzień 2019 22:01

Ortodoncja – czyli piękny uśmiech dzięki „klamerkom”

Klinika Stomatologii Klinika Stomatologii

Ortodoncja jest wybawieniem dla osób, które borykają się z problemami wad zgryzu. Większość osób uważa, że to jedynie problem estetyki uśmiechu. Jednak jak się okazuje, wady zgryzu mogą powodować ból, a także zaburzenia wymowy. W jaki sposób leczy się tego rodzaj wady? Czym jeszcze zajmuje się ortodoncja?

Jak leczone są wady zgryzu?

Leczenie ortodontyczne najczęściej kojarzone jest z noszeniem aparatu na zębach. I faktycznie, najczęściej właśnie tak ono przebiega. Trzeba jednak pamiętać, że dobór aparatu musi być poprzedzony konsultacjami ze specjalistą, który wyjaśni, jak będzie wyglądać cały proces leczenia. Warto tutaj wspomnieć, że leczenie ortodontyczne dobrze jest rozpocząć odpowiednio wcześnie. Wówczas trwa ono krócej i zmniejsza się ryzyko rozwoju innych chorób towarzyszącym wadom zgryzu, np. chorób przyzębia.

Obecnie stosowane są różnorodne aparaty, dzięki czemu można je jak najlepiej dopasować do leczonej nieprawidłowości zgryzu. Jedną z ciekawszych opcji są aparaty lingwalne, czyli nakładane na tylną stronę zębów. Do ich zalet zalicza się przede wszystkim to, że są praktycznie nie widoczne, a także mniej szkodzą zębom. Dzieje się tak, dlatego, że tylna część zębów, jest bardziej wytrzymała na uszkodzenia niż przednia.

W dalszym ciągu bardzo popularne są również tradycyjne aparaty nakładane na przednią część zębów. Te mogą być całe z metalu, a także z zamkami ceramicznymi lub szafirowymi. Osoby, którym zależy na tym, aby aparat był jak najmniej widoczny, mogą też zdecydować się na takie, które mają przeźroczyste nakładki. Trzeba tutaj jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie stosowane raczej do korygowania niewielkich wad. W takich przypadkach, a także u mniejszych dzieci często stosuje się aparaty nakładane tylko na określony czas w ciągu dnia (tzw. aparaty ruchome), np. na noc. Więcej informacji na ten temat można uzyskać wpisując w wyszukiwarkę hasło: ortodonta Łódź.

Czym jeszcze zajmuje się ortodoncja?

Ortodonta zajmuje się także profilaktyką wad zgryzu. Dzięki jego działaniom można wykryć bardzo szybko niepokojące zmiany, a także im zapobiegać. Dlatego na wizyty kontrolne do ortodonty warto wybierać się co jakiś czas z dzieckiem, szczególnie w okresie ząbkowania, a także wymiany zębów mlecznych na stałe. W czasie wizyty lekarz ocenia czy zęby wyrastają prawidłowo, czy trzeba będzie też korygować ich położenie. Działanie profilaktyczne to także informowanie o tym, jak odpowiednio dbać o zęby u dziecka. Chodzi tutaj np. o unikanie podawania smoczków uspokajających czy pilnowanie dziecka, aby nie ssało palców.