niedziela, czerwiec 16, 2024
sobota, 28 grudzień 2019 18:32

Jak leczyć wady zgryzu i dlaczego warto to robić?

Dentysta Dentysta

Aktualne statystyki są przerażające! Według nich, aż 60 procent osób w Polsce cierpi na wady zgryzu. Co prawda często mają one podłoże genetyczne, ale w niektórych przypadkach odpowiedzialne za nie są również zbyt długie ssanie kciuka, karmienie butelką, bądź częste żucie gumy.

 

 

Nie tylko wygląd

Wady zgryzu nie tylko wiążą się z dyskomfortem wizerunkowym, ale przede wszystkim z szeregiem schorzeń w obrębie układów kostnego, krwionośnego i mięśniowego.

Dotykają one przede wszystkim samej twarzoczaszki, ale też innych obszarów organizmu. Nieodpowiednie usytuowanie zębów może doprowadzić do poważnych schorzeń pokarmowych, związanych z nieodpowiednim rozdrabnianiem jedzenia. Jednym słowem, nawet w przypadku małych wad, stomatolog katowice i tak będzie jedynym rozwiązaniem problemu.


Wady zgryzu a czyszczenie zębów

Szeroko zdefiniowane wady zgryzu mogą prowadzić do wielu problemów związanych z prawidłową higieną uzębienia.

Skrzywione zęby są znacznie trudniejsze w czyszczeniu. Dodatkowo znacznie łatwiej się ścierają, co pogłębia ryzyko ich uszkodzenia i - tym samym - wystąpienia nadwrażliwości uzębienia. Należy też pamiętać, że skrzywione zęby to przede wszystkim zwiększone ryzyko wystąpienia próchnicy i pojawienia się kamienia nazębnego, który znacznie trudniej usunąć, niż w przypadku zębów ułożonych prawidłowo.


Jak leczyć?

W przypadku wystąpienia wad zgryzu, jedyną osobą, która może nam skutecznie pomóc, jest stomatolog Katowice.

Specjalista zaleci najprawdopodobniej założenie odpowiedniego aparatu ortodontycznego. Im szybciej zostanie on nałożony, tym lepiej! Wady zgryzu najskuteczniej leczy się zwłaszcza w okresie dziecięcym. U osób dorosłych z wykształconym uzębieniem proces ten trwa o wiele dłużej i sam w sobie jest znacznie bardziej skomplikowany.


Podsumowanie

Wady zgryzu to jedna z najczęstszych dolegliwości stomatologicznych. Niestety, nie ograniczają się one wyłącznie do deformacji zębów. Wymagają długotrwałego leczenia i badań w obrębie układów pokarmowego, krwionośnego i kostnego.

Artykuł powstał we współpracy z https://smigiel.net