piątek, marzec 01, 2024
czwartek, 22 listopad 2018 14:11

Wypadanie włosów – jak sobie z nim radzić?

Włosy to przede wszystkim dla kobiet wizytówka i atrybut kobiecości. Coraz częściej również mężczyźni zwracają uwagę moment, w którym zaczynają wypadać im włosy. Przyczyn takiego stanu można upatrywać chociażby w zmianach hormonalnych czy niewłaściwej pielęgnacji włosów.

 

Przyczyny wypadania włosów

Pierwsze wypadające włosy zaczynają niepokoić. Zanim jednak sięgnie się po jakiekolwiek rozwiązania, należy poznać przyczynę takiego stanu. Nieestetyczna dolegliwość dotyka coraz większej liczby kobiet i mężczyzn. Wzrasta liczba osób zadających sobie pytania, co na wypadanie włosów sprawdzi się najlepiej i gdzie szukać przyczyn takiego stanu?

Problemy mogą być związane z zaburzeniami hormonalnymi, nieprawidłową pielęgnacją włosów, jak i stosowaniem niektórych leków. Wypadanie włosów niekiedy dotyka kobiety będące w ciąży, a także panie w okresie menopauzy. Choroby skóry głowy, ale i choroby ogólnoustrojowe, nierzadko są przyczyną utraty kolejnych włosów.

Włosy wypadające o różnych porach roku

Nie bez znaczenia na utratę pięknych kosmyków, mogą mieć pory roku. Tu także można szukać odpowiedzi na pytanie, co na wypadanie włosów, dotykające nas w porze letniej lub zimowej. Latem skóra głowy i włosów zmaga się z trudnymi warunkami: silnym słońcem, słoną wodą, wiatrem, wahaniami wilgotności powietrza. Włosy w porze letniej mogą znacząco utracić swoją kondycję i zacząć wypadać, a te które pozostają, zaczynają się rozdwajać, są łamliwe i źle wyglądają.

Jesienią wypadanie włosów ma związek głównie z niewłaściwą dietą. W organizmie pojawiają się niedobory witamin, białek i nasyconych kwasów tłuszczowych. Nie bez znaczenia pozostaje silne działanie wiatru. Zimą jest jeszcze gorzej, gdy zmagamy się z mrozem i śniegiem. Nietrudno o włosy, które pozostawiają wiele do życzenia.

W zależności od tego, jaka jest pora roku, włosy należy chronić od zewnątrz, kapeluszami przed słońcem w lecie i upinaniem włosów jesienią, przed wyjściem na silny wiatr. Do tego warto stosować odżywcze szampony ziołowe, a codzienną dietę wzbogacać o witaminy, minerały, białka i nasycone kwasy tłuszczowe.

Problem wypadających włosów może być znacznie dotkliwszy niż nam się wydaje, ale i nierzadko to objaw poważnych zmian w organizmie. Wizyta lekarska, określenie przyczyn i postawienie właściwej diagnozy, sprzyja szybszemu wdrożeniu odpowiednich metod leczenia i pielęgnacyjnych, a tym samym uporaniu się z przykrym problemem wypadania włosów.