piątek, 02 sierpień 2013 19:42

Medycyna niekonwencjonalna – kilka słów kilka o apiterapii

Na słowo apiterapia większość z nas robi wielkie ze zdziwienia oczy. Niewielu łączy to słowo z popularną metodą medycyny niekonwencjonalnej, w której wszelkie schorzenia leczy się produktami pochodzenia pszczelego.  Wielu z nas zamiast cukru używa miodu, szczególnie w okresie, gdy za oknem robi się zimno, mokro i nieprzyjemnie, a my możemy znacznie łatwiej przeziębić się czy dostać kataru.
Tak robiły już nasze babki, leczenie produktami pszczelimi głęboko wpisało się w słowiańską medycynę ludową.

Apiterapia zajmuje się zarówno leczeniem jak i profilaktyką wszelkimi zebranymi, przetworzonymi lub wydzielonymi przez pszczoły produktami. Do grupy tych produktów zaliczamy więc wszelkie miody, propolis, pyłki kwiatowe i pierzgi, mleczko pszczele oraz jad wydzielany przez pszczoły.

Miód ma wiele obliczy. Poszczególne odmiany posiadają wiele cech wspólnych, różnią się między sobą jednak składem i właściwościami, przez co wykazują zróżnicowane zastosowania.
Miód rzepakowy pomaga w leczeniu serca oraz naczyń wieńcowych, wątroby oraz w stanach zapalenia dróg oddechowych. Miód akacjowy jest przydatny przy zaburzeniach przewodu pokarmowego, przy przeziębieniu oraz w schodzeniach nerek i układu moczowego. Miód lipowy wpływa korzystnie na całe drogi oddechowe, układ krążenia, serce, pomaga też w łagodzeniu stresu. Miód gryczany stosuje się przy schorzeniach układu krążenia i przy miażdżycy. Działa odtruwająco.

Odmianę wrzosową poleca się osobom mającym problemy z nerkami, prostatą oraz drogami moczowymi, ale też cierpiącym na problemy związane z zapaleniem jamy ustnej i gardła, żołądka i jelit. Miód wielokwiatowy stosowany jest przez alergików mających problemy z drogami oddechowymi, pomaga przy wyczerpaniu fizycznym i psychicznym. Miód spadziowy (z drzew iglastych) działa na dolne drogi oddechowe, na przewód pokarmowy, ale też w przypadku zaparć czy biegunki. Pomaga w schodzeniach serca i naczyń, uspokaja przy nerwicy.
Miód spadziowy (z drzew liściastych) ma wpływ na dobrą kondycję nerek, dróg moczowych, wątroby, dróg żółciowych, jelit i całego przewodu pokarmowego.

Produkty pszczele to jednak nie tylko miód. Pyłek pszczeli to efekt odwiedzenia przez pszczołę 7-120 kwiatów. Zbierany na odnóżach przyjmuje postać granulek. Jest to najwartościowszy produkt roślinny, zawiera masę witamin, białek, tłuszczy złożonych i prostych, sole mineralne ale też flawonoidy, karotenoidy oraz sterole. Dla kwiatów to rezerwa białka, dla ludzi lek o działaniu antybakteryjnym, detoksykującym, regenerującym u odżywczym. Stosuje się go w leczeniu niedokrwistości, schorzeniach gruczołu krokowego, w miażdżycy, przy chorobach wątroby, dolegliwościach jelitowych, nadciśnieniu, problemach ze skórą, płucami, w stanach zapalnych i chorobach dróg oddechowych. Poprawia on odporność fizyczną i psychiczną, uspokaja i działa antydepresyjnie.

Propolis, czyli kit pszczeli, zapobiega przed pojawianiem się w ulu drobnoustrojów, cechuje się silnie przeciwbakteryjnymi właściwościami przez co stosowany jest w leczeniu m.in. ropnego zapalenia skóry, w grzybicach, w leczeniu czyraków, owrzodzeń czy odleżyn. Działa łagodząco i przeciwzapalnie.
Mleczko pszczele stosuje się w leczeniu chorób związanych z układem krążenia, układem pokarmowym, w chorobach skóry, błon śluzowych, oczu, narządów ruchu oraz w chorobach wieku starczego. http://zgredtodziad.eu
© 2013-2020 by SN2.EU