czwartek, wrzesień 12, 2024
wtorek, 21 październik 2014 15:03

SOS dla oka

 Cienie, worki pod oczami, opadające powieki czy widoczne zmarszczki. Z tymi problemami skóry wokół oczu nie poradzimy sobie domowymi sposobami. Chociaż potrafimy już opóźniać efekty starzenia, w ostatecznym rozprawieniu się z nimi może nam pomóc medycyna estetyczna. O tym, jakie są najczęstsze mankamenty w okolicach oczu i jak sobie z nimi radzić opowiada dr Przemysław Styczeń, lekarz medycyny estetycznej.

 Skóra wokół oczu to jeden z najwrażliwszych obszarów na naszym ciele, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji i uwagi. Jest bardzo cienka i prawie pozbawiona gruczołów łojowych, stąd też wcześnie pojawiają się tam pierwsze zmarszczki, a procesy starzenia zachodzą szybciej niż w innych miejscach. Pogłębia je negatywny wpływ czynników zewnętrznych, jak na przykład promieniowanie UV, długa praca przed ekranem komputera, mała ilości snu, zanieczyszczenia środowiska, źle dobrane kosmetyki, używki czy niewłaściwe odżywianie. Dobrze zdiagnozowany defekt urody można jednak zniwelować, dlatego warto poznać słabe punkty naszej skóry i dowiedzieć się, w jaki sposób możemy jej pomóc metodami medycyny estetycznej.

Zmarszczki mimiczne
To najczęstszy problem, z którym zmagają się czasami nawet bardzo młode osoby. Najpierw są to zmarszczki dynamiczne, czyli takie, które widać, gdy mięśnie mimiczne kurczą się. Z czasem przechodzą one w zmarszczki statyczne, czyli takie, które widać nawet wtedy, gdy mamy całkowicie rozluźnioną twarz. Najwięcej jest ich między brwiami (tak zwane zmarszczki lwie), w zewnętrznych kącikach oczu (tak zwane kurze łapki) i na dolnej powiece.

Proponowane zabiegi: toksyna botulinowa, mezoterapia igłowa, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, dermarollery medyczne, peelingi medyczne, kwas hialuronowy.

Cienie pod oczami
Mogą pojawiać się wraz z wiekiem, być wynikiem alergii, złej diety albo są spowodowane czynnikami genetycznymi. Najczęściej jest za nie odpowiedzialna zbyt cienka skóra, przez którą prześwitują naczynia krwionośne, a także mięsień okrężny oka, który ma czerwony kolor.

Osoby z cieniami pod oczami skarżą się, że są postrzegane przez otoczenie jako nieustannie zmęczone lub smutne. Wyjściem z sytuacji jest wzmocnienie, pogrubienie i zwiększenie napięcia skóry.

Proponowane zabiegi: mezoterapia iniekcyjna, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, dermarollery medyczne, laser frakcyjny CO2, peelingi medyczne.


Obrzęki i worki pod oczami
Jeśli nie są uwarunkowane genetycznie, powstają w wyniku starzenia się, kiedy spada napięcie skóry oraz mięśnia okrężnego oka i skóra pod dolną powieką zaczyna zwisać. Do ich powstawania przyczynia się także niewłaściwa dieta i stosowanie używek. Worki pod oczami mogą być także oznaką chorób ogólnoustrojowych, jak na przykład niedoczynność tarczycy, odwodnienie, alergia, dlatego w niektórych przypadkach należy skonsultować się ze specjalistą.

Proponowane zabiegi: mezoterapia iniekcyjna, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, dermarollery medyczne, peelingi medyczne, laser frakcyjny CO2, blefaroplastyka (czyli plastyka powiek).

Przebarwienia na skórze
To widoczne gołym okiem plamki lub plamy, które są ciemniejsze od otaczającej je skóry. Często powstają przy udziale światła słonecznego. Pod wpływem promieniowania UV w skórze produkowany jest barwnik melanina, która gromadzi się w skórze, a na powierzchni widoczne są brązowo-brunatne plamy. Przebarwienia są wynikiem nadmiernej produkcji melaniny lub nadmiernej liczby produkujących go komórek (melanocytów).

Proponowane zabiegi: peelingi medyczne, mezoterapia iniekcyjna.

Dolina łez
Powstaje w wyniku zapadnięcia się skóry w środkowej części policzka. Czasami dolna część zagłębienia doliny łez biegnie równolegle do fałdu nosowo-wargowego. Za jej powstawanie odpowiedzialne są procesy starzenia, w wyniku których podskórna tkanka tłuszczowa zanika, a skóra wiotczeje. Osoby z doliną łez odbierane są jako smutne, zmęczone i przygnębione.

Proponowane zabiegi: kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia.

Opadające brwi
Często nie zdajemy sobie sprawy, że ten problem nas dotyczy, chociaż jest to jedna z pierwszych oznak starzenia skóry. Defekt powstaje w wyniku zaniku tkanki tłuszczowej w okolicach oczu i czoła oraz wiotczenia skóry i mięśni. Nawet niewielka korekta opadających brwi sprawia, że twarz wygląda młodziej i promienniej.

Proponowane zabiegi: toksyna botulinowa.

Opadające górne powieki
To przypadłość pojawiająca się z wiekiem. Skóra się starzeje i wiotczeje, zmniejsza się ilość kolagenu, a mięśnie, które były naturalnym rusztowaniem okolic oczu nie są już tak mocne. Czasem zmiany są tak daleko posunięte, że mogą utrudniać normalne funkcjonowanie, ponieważ opadająca powieka zasłania pole widzenia.

Proponowane zabiegi: blefaroplastyka (plastyka powiek).

Każdy z wymienionych zabiegów powinien być wykonywany przez lekarza medycyny estetycznej. Ważne jest również to, że im bardziej zadbana i wypielęgnowana skóra, tym lepszy będzie efekt końcowy.

Dr Przemysław Styczeń

 

Media

Znajdź najtaniej w tysiącach sklepów w Polsce